Co dělat při poranění mořským ježkem, medúzou nebo ropušnicí

Published by Plujeme on 12.03.2025
Co dělat při poranění mořským ježkem, medúzou nebo ropušnicí

Poranění mořským ježkem

Šlápnout na mořského ježka patří mezi klasické dovolenkové „radosti“. Tihle pichlaví tvorové jsou sice mistři v maskování na dně moře, ale když o ně zavadíte bosou nohou, rozhodně si toho všimnete.

Jak poznat bodnutí a jeho příznaky

Kromě okamžité ostré bolesti vás může překvapit černomodré zbarvení místa vpichu. Ostny ježka mohou být i jedovaté – takže kromě toho, že bolí jako čert, vás ještě potrápí zánětem nebo otokem.

Postup při ošetření rány a odstranění ostnů

Nejdůležitější je zachovat klid a ostny odstranit. Ale pozor! Tyhle drobné „zákeřnosti“ jsou křehké a snadno se lámou. Použijte pinzetu (ideálně v rukavicích) a postupujte opatrně. Pokud nejdou ven všechny kousky hned, zkuste citronovou šťávu nebo černou mast – ty pomohou uvolnit hluboko zabodnuté ostny během několika dní. Teplá voda smíchaná s octem může zmírnit bolest i účinky případného jedu.

Prevence infekce a následná péče

Ránu vždy dezinfikujte (ocet nebo alkohol budou vaši nejlepší přátelé). Sledujte případné známky infekce – zarudnutí či hnisání – a pokud cokoli nevypadá dobře, běžte raději k lékaři. A nezapomeňte zkontrolovat své očkování proti tetanu!

Kontakt s medúzou a první pomoc při žahnutí

Medúzy vypadají nádherně (na obrázku), ale pokud se jich dotknete ve vodě... no řekněme jen tohle: Bolí to. Hodně to bolí.

Symptomy žahnutí medúzy

Představte si kopřivu na steroidech. Pálení, svědění, brnění a někdy i puchýře – takhle se projevuje žahnutí medúzy. Zasažené místo navíc často oteče a citlivější lidé mohou reagovat výraznější alergickou reakcí.

Doporučené kroky pro rychlé zklidnění reakce na kůži

První pravidlo: Neškrábeme! Použijte kreditní kartu nebo jiný tupý předmět k odstranění jakýchkoli zbytků chapadel (ale nikdy holou rukou!). Poté opláchněte postižené místo mořskou vodou – sladká voda by žahavé buňky jen aktivovala ještě víc. Následně použijte ocet nebo alkoholem opláchněte místo žahnutí a klidně ponořte postiženou oblast do teplé vody (40–50 °C). Pokud máte po ruce antihistaminikum typu Fenistil gelu – použijte ho.

Nejnovější Blog

12.03.2025

Kapitánský průkaz C: Co potřebujete vědět k jeho získání

Představte si ten pocit – stojíte za kormidlem, mořský vítr vám čechrá vlasy a před vámi se rozprostírá nekonečná modrá dálka. Zní to jako sen? S kapitánským průkazem C to může být vaše realita! A nebojte, není to tak komplikované, jak by se mohlo zdát. Pojďme si říct, co vás na cestě za tímto "průkazem svobody" čeká.

12.03.2025

Jachting Baleáry: Objevte kouzlo španělského souostroví

Představte si, že stojíte na palubě jachty, vítr vám cuchá vlasy a všude kolem vás se rozprostírá nekonečné modré moře. Na obzoru se rýsují zlatavé pláže, malebné přístavy a dramatické skalní útesy. Baleáry. Už jen to slovo zní jako příslib dobrodružství, klidu a letní pohody. Jachting Baleáry? To je španělský sen každého námořníka – ideální mix historie, přírody a fantastických podmínek pro plavbu. Tak kam vyrazíme nejdřív? Mallorca, Menorca, Ibiza nebo Formentera?

12.03.2025

Přebírání lodi: Na co si dát pozor

Přebírání lodě. Zní to jako formalita, že? Vyplníte pár papírů, pokýváte hlavou technikovi a hurá na vlny. Jenže co když ten "neškodný škrábanec na trupu" najednou znamená zkaženou dovolenou a pěkně mastnou kauci? Jak převzít loď tak, abyste odpluli s čistou hlavou a bez nepříjemných překvapení? Pojďme na to!

Yacht Compass Yacht Compass needle
Načítání . . .