Jadranský vítr
Vítr
Přírodní živel, který pomáhá i ničí, živel, který se nám stále nedaří ovládnout.
Středomořský vítr
Jachtaře z České republiky budou nejvíce zajímat větry Středozemního moře, protože právě zde tráví většina z nich svou dovolenou. Zajímavé je, že každý vítr zde má své jméno. Středozemní moře je velmi specifické moře, obklopené pevninami Evropy, Asie a Afriky a spojené s oceánem 13 kilometrů širokým Gibraltarským průlivem.
Maestral
Oblíbený jachtařský severozápadní vítr u chorvatského pobřeží, který se objevuje před polednem a utichá po setmění a jehož směr je stálý.
Mistral
Mistral se vyskytuje v západním Středomoří, vane především z údolí Rhôny. Vyskytuje se v oblasti od Pyrenejí po Sicílii a Maltu. Na rozdíl od maestrálu je silnější, 8 až 9°B, ale může být i horší. Protože v oblasti nejsou téměř žádné ostrovy, zvedá také poměrně vysoké vlny.
Etesian
Etesian vane v létě ve Středozemním moři. Nejsilnější je v červnu, červenci a srpnu. V září slábne. Etesián je obvykle nejsilnější odpoledne, v noci často odeznívá, ale trvá bez přestávky několik dní.
Jugo
Jugo, jihovýchodní vítr na Jadranu, přináší teplý a vlhký vzduch. Dělí se na cyklonální (prší nejprve na návětrných stranách hor a ostrovů) a anticyklonální (jasná obloha). Jugo pomalu zesiluje, fouká dlouho, zvedá vysoké vlny a končí s přechodem fronty. Nejčastěji vane v zimě a často je následován bórou. Výjimečně může dosáhnout až síly hurikánu.