Oslo - Plujeme.cz

Oslo

Hlavní město Norska, Oslo, leží v jihovýchodní části země v oblasti Oslofjordu. Oslo má přibližně 650 tisíc obyvatel a je největším městem a hlavním průmyslovým, hospodářským i kulturním centrem Norska. Na první pohled se to sice nezdá, ale město získalo svou sebedůvěru docela nedávno. Po většinu svého bytí se schovávalo ve stínu svých mocných sousedů, Kodaně a Stockholmu, přičemž až do 50. let 20. století působilo ještě jako nevzhledné provinční sídlo. Od té doby město prošlo značnou proměnou a dnes je rychle se rozvíjejícím, moderním centrem.
Oblast dnešního Osla sice byla osídlena už před 7000 lety, ale samotné město bylo založeno až roku 1048 králem Haraldem III. a získalo název Oslo, slovní spojení „os lo“ znamenalo ve staronorštině „svaté město“. Město poté své jméno několikrát změnilo, bylo nazýváno Christiania, potom Kristianie a nakonec se v roce 1925 vrátilo ke svému původnímu názvu. Hlavním městem země se Oslo stalo až ve 14. století za vlády krále Hakona V., který se sem přestěhoval z Bergenu i se svým královským dvorem. Kvůli několika přírodním katastrofám a později i kvůli dánské nadvládě nemělo město příležitost se dále rozvíjet. Rozvoj města tudíž nastal až v závěru 19. století, především až po získání norské nezávislosti v roce 1905.
Dnes je Oslo moderním centrem s příjemnou atmosférou, která nás láká na řadu historických zajímavostí v čele s královským palácem nebo pevností Akershus. Za návštěvu určitě stojí také místní muzea na ostrově Bygdoy, kde mezi nejzajímavější patří muzeum vikingských lodí či muzeum lidové kultury. Sportovní fanoušky jistě bude zajímat čtvrť Holmenkollen se slavným lyžařským areálem a skokanským můstkem, který slouží také jako rozhledna s krásným výhledem na celý záliv Oslofjord. Město je jedinečné nejen svými památkami, historií a kulturou, ale také svou ojedinělou polohou ve středu zelených kopců a ve stínu hor. Součástí Osla je navíc 40 ostrovů a 343 jezer.