Split - Plujeme.cz

Split

Split je nádherné starobylé městečko, které leží v samotném srdci Středozemí – ve střední Dalmácii. Toto město si vás získá svojí atmosférou hned po příjezdu. Kamenné uličky, romantická zákoutí, kavárny a moderní bary. Split se může pochlubit i celou řadou kulturních památek. Mezi největší klenoty patří Diokleciánův palác, který je společně s historickým centrem města pod ochranou světového dědictví UNESCO. Mezi další zajímavé památky, oceněné třemi michelinskými hvězdičkami, patří Římský peristyl (vnitřní nádvoří paláce) a Diokleciánské mauzoleum (přeměněné na katedrálu sv. Duje, místního mučedníka a patrona města). Ve městě je k vidění i velké námořní muzeum. V létě je ve Splitu dost rušno – na ulicích se konají koncerty, folklórní vystoupení a různá divadelní představení.

Nad městem se tyčí vrch Marjan s krásným lesoparkem, pěšími stezkami a klikatými cestičkami, které ocení milovníci procházek a běhání. Pokud vrch pokoříte, čeká na vás nádherný výhled do zátoky a středověký skalní kostelík.

Pro mnohé jachtaře je oblast kolem Splitu ideálním místem pro jachting a startovním bodem pro průzkum nejhezčích míst střední Dalmácie. Mezi nejzajímavější místa patří přístavy a zátoky kolem ostrova Šolta, ostrovy Hvar, Brač, Vis, Pekelné ostrovy, pobřežní městečka Trogir a Kaštela. Za návštěvu stojí také Makarská riviéra, která vás uchvátí hornatým pobřežím a bílými oblázkovými plážemi.

Vzdálenosti mezi přístavy a zátokami jsou o něco větší, než v severní Dalmácii a trasu plavby je nutné přizpůsobit aktuální předpovědi počasí. V létě je vítr v této oblasti mírný a stabilní, ideální pro rodinnou dovolenou. Na jaře a na podzim je vítr silnější a nestabilní – to ocení především milovníci adrenalinu a jízdy v náklonu. Na sever od Splitu v oblasti zátoky Vrluja se často vyskytuje i silný poryvový vítr bóra.