Argostoli - Plujeme.cz

Argostoli

Argostoli je poměrně velký přístav ostrova Kefalonie, ne však největší. Toto přístavní město bylo poničeno poprvé v roce 1943 při německém bombardování, o pár let později zkázu dokonalo silné zemětřesení, ale i tak zde na nás dýchne typická atmosféra řeckého městečka.
Najdeme zde klasické uličky plné kavárniček a obchůdků se suvenýry, kostely, náměstíčka i zvonici (Bell Tower), ze které se můžeme kochat pohledem na celé město.
Za zmínku i návštěvu stojí nejdelší kamenný most v Evropě, pěší most De Bosset, který vede pře lagunu Koutavos. Tato laguna kdysi bývala neprostupnou bažinou, dnes je přírodní rezervací, kde hnízdí želvy – karety obrovské, které odtud lze pozorovat.
Nedaleko Argostoli na mysu Agii Theodóri můžeme navštívit romantický maják svatého Theodora, pojmenovaný po přilehlém kostelíčku. Maják, postavený kolem roku 1820, vypadající se svými sloupy jako antický kruhovitý chrám, byl zničen zemětřesením a opět postaven včetně dórských sloupů.
U Katavothres se nachází geologický fenomén zvaný „swallow holes“, díry, v nichž pod zemským povrchem mizí mořská voda, aby se později, poté, co projde podzemním jezerem Melissani, objevila na opačné straně ostrova. Tato její podzemní cesta trvá přibližně 14 dní a měla takovou sílu, že mohla pohánět mlýny, či vyrábět elektrickou energii. Jezero Melissani je součástí jeskynního systému stejného jména, který je možné prozkoumat při projížďce na člunu. Poslední zemětřesení však zvedlo celý ostrov o kousek výš, takže v dnešní době vtéká do děr již jen zlomek vody, co dříve a mlýnské kolo je dnes již dekorací. Nedaleko odsud leží také více než 100 milionů let stará jeskyně Drongarati s překrásnou krápníkovou výzdobou.
Jihozápadně od Argostoli se nachází jedna z nejkrásnějších pláží na světě, pláž Myrtos.
Vydáme-li se asi 30 kilometrů severně od Argostoli, můžeme navštívit největší hrad na ostrově, Assos