Salalah - Plujeme.cz

Salalah

Salalah, hlavní město provincie Dhofar leží v jihovýchodním Ománu na pobřeží Arabského moře.
Největšího rozkvětu dosáhl ve 13. století, kdy se stal důležitým centrem obchodu s kadidlem. Poté jeho význam upadal, pouze v roce 1932 se stal na přechodnou dobu hlavním městem celé země.
I když se město nachází v Arabské poušti, je zde překvapivě mírné klima, oblast Salalahu je díky každoročnímu letnímu monzunu poměrně úrodná a umožňuje pěstování ovoce a zeleniny.
Procházka městem každého návštěvníka uchvátí svými bulváry, jež lemují typické domky v tradičním islámském stylu, s mřížovými balkony a zakřivenými okny. Nezaměnitelná vůně, linoucí se celým městem je vůně kadidla, pocházející z kadidlových stromů, které jsou důležitým zdrojem bohatství celé země. Pobřeží je lemováno dlouhou písečnou pláží, křišťálově čistá voda láká milovníky vodních sportů.
Pro milovníky historie jsou zde k vidění pozůstatky starobylého paláce, který údajně patřil královně ze Sáby. Před několika lety byla otevřena pro návštěvníky Velká mešita, přísně střežený palác Sultána si návštěvníci prohlédnou pouze z dálky. Samhuram, starověké město ze 4. století, je dnes zapsán na seznamu UNESCO. Jabal al Quamar se nachází za hranicemi města a měl by být místem posledního odpočinku biblického proroka Jóba.
Z přírodních krás jsou určitě zajímavé Mughsail Blowholes, porézní skály, ze kterých za určitých podmínek vystřikuje mořská voda vytlačovaná zvětralou horninou. V blízkosti leží též pohoří Qara, které se v období dešťů mění v překrásnou zelenou oázou s krásnými vodopády.
Na nákupy žhaví turisté by jistě měli zavítat na souk, tržiště ve staré části města, zvaném Haffa.
Ke zdárnému obchodu je zde zapotřebí typické smlouvání o cenu, jež těší jak kupující, tak i prodávající. Po náročném nákupu by měla určitě následovat návštěva některé z mnoha restaurací, kde se podává tradiční grilované maso mathpe, vařená rýže s masovou omáčkou gabole, všem známý kebab, samozřejmostí je velbloudí maso či mléko.
.