Maskat - Plujeme.cz

Maskat

Muskat (Maskat) – město zmiňované již Ptolemaiem a jehož historie sahá do dávných dob 1. století našeho letopočtu, je v dnešní době hlavním městem Ománu. Již první zmínky o Muskatu popisují město jako významné přístavní město orientálního světa. Toto město, zvané též Sultánovo město, se skládá ze tří částí – Maskat, Mutrah a Ruwi. Maskat je nejstarší ze tří částí, starodávné přístavní město, v němž bychom našli sultánův palác, v okolí i mnoho písečných pláží. V Mutrahu, hlavní rezidenční oblasti, nalezneme mnoho i levnějších hotýlků, skvělý trh. Ruwi je převážně obchodní částí města.
Z historických památek můžete obdivovat pevnosti Al Jalali a Al Mirani obklopující sultánský palác Al Alam. Za návštěvu stojí i Velká mešita sultána Qaboose. Rozlehlá mešita s pěti minarety je postavená z pískovce a obřadní prostor je rozdělený na velkou mužskou část a menší část pro ženy.
Město se nachází na pobřeží Arabského moře podél Ománského zálivu, v blízkosti strategicky položeného Hormuzského průlivu, v podhůří a mezi vrchy západní části skalnatého pohoří Al-Hadžar. Podnebí je zde horké a tropické, v létě (květen – srpen) se teploty mnohdy vyšplhají až na závratných 47 °C, průměrná teplota se pohybuje kolem 35°C, v noci pak kolem 30°C. Vysoká vlhkost vzduchu pak již tak dost vysoké teploty pocitově zvyšuje. V zimních měsících se pak teplota pohybuje kolem 21°C, což odpovídá červencovým teplotám v Praze.