Jadranský vítr - Plujeme.cz

Jadranský vítr

Vítr
Přírodní živel, který pomáhá i ničí, živel, který se nám stále ještě nepodařilo ovládnout.
Vítr Středozemního moře
Jachtaře z České republiky bude zajímat nejvíce vítr Středozemního moře, protože zde na jachtě tráví dovolenou většina z nich. Zajímavostí je, že zde každý vítr má své jméno.
Středozemní moře je velice specifické moře, které je obklopeno pevninou Evropy, Asie a Afriky a s oceánem je propojeno 13 kilometrů širokým Gibraltarským průlivem.
Maestral
Oblíbený jachtařský severozápadní vítr vanoucí u chorvatského pobřeží, který se objevuje před polednem a po setmění ustává a jehož směr je stálý.
Mistral
S Mistralem se setkáme v západní části Středomoří, vane především z údolí řeky Rhony. Setkat se s ním můžeme v oblasti od Pyrenejí, až po Sicílii a Maltu. Na rozdíl od Maestralu je silnější, 8 až 9°B, ale může být i horší. Vzhledem k tomu, že v oblasti nejsou téměř žádné ostrovy, zvedá i dost vysoké vlny.
Etesian
Etesian vane ve Středomoří v létě. Nejsilnější je v červnu, červenci a srpnu. V září už slábne. Etesian bývá nejsilnější odpoledne, v noci často utichne, ale trvá celé dny bez přestávky.
Jugo
Jugo, jihovýchodní vítr na Jadranu, přináší teplý a vlhký vzduch. Rozdělujeme ho na cyklonální (nejprve prší na návětrných stranách hor a ostrovů) a anticyklonální (obloha je jasná). Jugo zesiluje pomalu, vane dlouho, zvedá vysoké vlny a končí přechodem fronty. Vane nejčastěji v zimě a často po něm následuje bóra. Výjimečně může dosáhnout až síly orkánu.
Bóra
Jedním z nejobávanějších větrů Chorvatska je bóra – studený, nárazový severovýchodní vítr. Je nárazový a udeří plnou silou. Nezvedá vysoké vlny a vane od pobřeží. Nejčastější je v zimních měsících, na jaře a na podzim, ojediněle se s bórou můžeme setkat i v létě, ale nevydrží dlouho. Bóra bývá nejsilnější v noci. Výhodou je, že velmi dobře předpovídaná meteorology.
Garbin, či lebić
Jihozápadní vítr Jadranu nazývaný garbin, či lebić. Přichází před studenou frontou, na konci juga a obvykle nevane dlouho. Může dosáhnout síly až 11°Beauforta. Na moři se při tomto větru dělají veliké vlny a dochází k jevu zvanému cross sea – což je jev velice nebezpečný zejména pro malé lodě. Na příchod garbinu nás upozorňuje tmavá, rychle se blížící hradba mraků od západu. Vítr bývá obvykle doprovázen bouřkami.