Tenerife - Plujeme.cz

Tenerife

Tenerife je španělský ostrov, největší ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantském oceánu. První osídlení ostrova bylo zřejmě již v 5. st. před naším letopočtem kmeny Guančů. Měly berberský původ a pravděpodobně přišly z Afriky. Guančové se za téměř 2000 let přizpůsobili specifickým životním podmínkám a až do příchodu Španělů se s Evropany viděli pouze zřídka, když sem připlula nějaká loď. Guančové žili zejména v jeskyních, výjmečně si stavěli jednoduché přístřešky, živili se rybolovem, sběrem, pastevectvím a zemědělstvím a jejich technologická vyspělost by se dala přirovnat k době kamenné. Ostrov byl rozdělen na 9 království a dohromady jej obývalo kolem 15 500 domorodců. Již v polovině 16. století však bylo zjištěno, že Guančové na ostrově již nežijí – buď byli prodáni do otroctví, nebo se asimilovali.
Pozornost Evropy Kanárské ostrovy začaly přitahovat již v 15. století. Tenerife, jako poslední z Kanárských ostrovů, padl do rukou Španělů v roce 1496, za přispění Alfonze Fernandéze de Lugo, který na Tenerife založil také nejstarší město – San Cristobal de La Laguna. Ostrovy postupně nabývají na důležitosti, narůstá počet obyvatel, kteří se živili hlavně produkcí a vývozem cukru, což bylo v průběhu let nahrazeno vinařstvím. V druhé polovině 19. století a ve 20. století zde byly založeny rozsáhlé banánové plantáže, čímž se ostrovy stávají významným vývozcem banánů. Ve druhé polovině 19. století se Kanárské ostrovy staly oblíbenou turistickou destinací, jelikož je zde celoroční teplota kolem 25 – 29 °C.
Tenerife, nazývaný jako „ostrov věčného jara“, díky stálosti počasí, je ceněn pro svou krásnou přírodu. Dominantou ostrova je bezesporu nejvyšší hora jak ostrova, tak celého Španělska - Pico del Teide, se svou výškou 3718 m n.m. Pico del Teide je nejen nejvyšší horou, ale i spící sopkou a tak okolí, které je chráněným národním parkem nabízí podívanou jak na téměř měsíční krajinu Paisaje Lunar, tak na hojnou vegetaci ostrova. Atmosféru ostrova si návštěvníci užijí v malebných městečkách na severu ostrova – v Orotavě (která je věhlasná zejména nádherně dekorovanými balkóny z tmavého dřeva, typickými pro architekturu Kanárských ostrovů. Úchvatné jsou také strmé úzké uličky dlážděné „kočičími hlavami“ a městské domy ze 17. a 18. století.), či v Masce. V nejstarším městě ostrova La Laguně najdeme překrásnou katedrálu ze 17. století zapsanou na seznamu UNESCO. Na Tenerife se též nachází hlavní poutní místo celého souostroví – městečko Candelaria. Zde se podle dávné legendy ve 14. století zjevila Panna Marie a jako Virgen de la Candelaria - Černá madona, se stala patronkou Kanárských ostrovů (událost se měla stát dávno před příchodem Španělů). Obdivovat ji můžeme na náměstí v basilice Basílica de Nuestra Seňora de Candelaria, kam se poutníci dvakrát do roka vydávají. Podél náměstí hrdě stojí devět bronzových soch legendárních guančských vládců. Lákadlem ostrova je také Loro Parque, kde jsou k vidění delfíni, kosatky, lachtani, papoušci, ale i žraloci či tučňáci. Velké množství návštěvníků přilákají věhlasné karnevaly, které jsou po karnevalu v Rio de Janeiro druhé největší na světě.
Na návštěvníky zde čeká 68 kilometrů pláží, kde převládá černý lávový písek. Najdou se i pláže s bílým pískem, který je však většinou dovezen ze Sahary. Koho nebaví ležet na pláži, může využít široké nabídky různých aktivit : rybaření, potápění, surfování, jízda na kole, létání na padáku, golf, či treky.

Plavby v této destinaci:

10 denní plavba na lodi MSC Splendida

Trasa plavby: Janov (Itálie) - Barcelona (Španělsko) - Casablanca (Maroko) - Santa…
Cena od31 990 Kč
1 termín od 3. 10. 2021