Singapur - Plujeme.cz

Singapur

Singapur je městský stát v jihovýchodní Asii s 5,6 miliony obyvatel. Leží na jihu Malajského poloostrova, cca 137 km severně od rovníku, od Malajsie je oddělen Johorským průlivem. Jméno má původ v sanskrtu a znamená v překladu Lví město.
Je největším přístavem jihovýchodní Asie a jedním z nejrušnějších přístavů na světě.
Jde o jeden z nejhustěji osídlených států na světě, a to zejména kvůli silné imigraci. I díky ní je zde pestré složení náboženských vyznání. Velkou část tvoří buddhisté, poté muslimové, křesťané a hinduisté. Většina obyvatel je čínského původu, dále jsou zde obyvatelé původem z Malajsie a Indie.

V roce 1819 byla podepsána smlouva, určující odkup přístavu Británií, jako přístav s výhodným umístěním pro obchodní trasy.
Během druhé světové války spadal Singapur pod Japonsko. Nesl jméno Syonan-to (v českém překladu "Světlo jižního ostrova"). Po druhé světové válce bylo Japonsko nuceno se ho vzdát a ze Singapuru se stala britská kolonie. Na začátku šedesátých let se stal součástí Malajské federace a v roce 1965 vyhlásil nezávislost. Prezidentkou je Halimah Yacob, politička z malajské menšiny vyznávající islám. Premiérem je Lee Hsien Loong, který funkci vykonává od roku 2004 a jde tak ve stopách svého otce Lee Kuan Yewa, který vykonával funkci premiéra 31 let do roku 1990.

Singapur je státem s jednou z nejvyspělejších ekonomik světa. Společně s Jižní Koreou, Tchajwanem a Hongkongem se řadí mezi tzv. Asijské tygry. Známou vlastností Singapuru je výjimečně vysoká kvalita života a nízká úroveň nezaměstnanosti, kriminality a korupce. Jde také o vysoce významný dopravní uzel, ať už v námořní, tak i v letecké a vlakové dopravě (vyspělý systém podzemní rychlodráhy zde funguje již od roku 1987). K rozvoji ekonomiky také přispělo uznání angličtiny jako jednoho ze čtyř oficiálních úředních jazyků (dalšími jsou mandarínská čínština, malajština a tamilština).

Singapur je silným producentem plodů rostliny Durian, která je zde pro svůj zápach zakázána vnášet do budov a do metra. A to není jediný zákaz nebo nařízení týkající se čistoty a kvality života. Do metra nemůžete s žádným jídlem a pokutu můžete dostat i za odhození nedopalků od cigaret nebo vyplivnutí žvýkačky mimo odpadkový koš.

Významným turistickým cílem v Singapuru je Oceánarium Underwater world, které je tvořeno prosklenými akvárii se stovkami druhů ryb a mořských živočichů.
Také se zde nachází největší asijské ruské kolo se 162 metry, které umožňují skvělý rozhled po celém Singapuru.
Jedním z nejznámějších míst ve státě jsou Singapurské vertikální zahrady s 18 betonovými věžemi vysokými 25-50 metrů, obrostlé květinami, dohromady připomínající vzhled rozkvetlých stromů. Jejich účel není pouze estetický, ale redukují oxid uhličitý z ovzduší.

Plavby v této destinaci:

17 denní plavba na lodi Celebrity Solstice

TOKYO (YOKOHAMA) (Japonsko) - MT FUJI (SHIMIZU) (Japonsko) - KYOTO (OSAKA) (Japonsko)…
Cena od52 300 Kč
1 termín od 5. 11. 2021

5 denní plavba na lodi Voyager of the Seas

SINGAPORE (Singapur) - PENANG (Malajsie) - PHUKET (Thajsko) - SINGAPORE (Singapur)…
Cena od9 730 Kč
1 termín od 4. 11. 2021

5 denní plavba na lodi Voyager of the Seas

SINGAPORE (Singapur) - PENANG (Malajsie) - PHUKET (Thajsko) - SINGAPORE (Singapur)…
Cena od9 730 Kč
1 termín od 8. 11. 2021

20 denní plavba na lodi Azamara Journey

DUBAI (Arabské emiráty) - MUMBAI (BOMBAY) (Indie) - COCHIN (Indie) - COCHIN (Indie)…
Cena od73 100 Kč
1 termín od 18. 11. 2021

4 denní plavba na lodi Voyager of the Seas

SINGAPORE (Singapur) - PENANG (Malajsie) - SINGAPORE (Singapur). Lodě třídy Voyager…
Cena od8 070 Kč
1 termín od 12. 11. 2021

117 denní plavba na lodi MSC Magnifica

Janov (Itálie) - Marseille (Francie) - Barcelona (Španělsko) - Lisabon (Portugalsko)…
Cena od346 990 Kč
1 termín od 5. 1. 2023

117 denní plavba na lodi MSC Magnifica

Marseille (Francie) - Barcelona (Španělsko) - Lisabon (Portugalsko) - Funchal (Portugalsko)…
Cena od347 390 Kč
1 termín od 6. 1. 2023

117 denní plavba na lodi MSC Magnifica

Barcelona (Španělsko) - Lisabon (Portugalsko) - Funchal (Portugalsko) - Mindelo (Kapverdy)…
Cena od346 990 Kč
1 termín od 7. 1. 2023