Apia - Plujeme.cz

Apia

Apia, hlavní a jediné město souostroví Samoa, leží na severním pobřeží ostrova Upolu. Oblast Samoy byla osídlena již v 10. – 7. století před naším letopočtem Polynésany. První Evropané, nizozemští a francouzští mořeplavci, ostrovy objevili až roku 1722. Přesto byli prvními kolonisty Britové. V 19. století pak o Samou jeví zájem Němci a USA, kteří si je na berlínské konferenci roku 1899 rozdělili. Západní část spravovalo Německo, východní část USA. Na začátku první světové války západní část Samoy začal spravovat Nový Zéland až do roku 1962, kdy byla na základě referenda vyhlášena nezávislost. Východní část nadále zůstala pod správou USA.
V roce zemřel poslední nevolený panovník Malietoa Tanumafili II. a Samoa přešla na formu republiky parlamentního typu.
Původní malá vesnička Apia Village stále existuje jako součást Apii, stejně jako mnoho dalších vesnic. Dnes se Apia skládá ze 45 nezávislých vesnic. Mezi nejstarší část Apie patří Mulinu'u, ležící na samém konci poloostrova. Tam též najdeme starou observatoř, která je dnes sídlem meteorologické kanceláře. Je zde i sídlo parlamentu – Maota Fono.
Moderní město Apia bylo založeno až v 50. letech 19. století a od roku 1959 je hlavním městem Samoy. Apia leží v přírodním přístavu řeky Vaisigano. Nad městem se tyčí hora Mount Vaea s nadmořskou výškou 472 metrů.
Za návštěvu stojí Immaculate Conception Cathedral (katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie), kde se snoubí domorodá a západní kultura. Historická katedrála byla vysvěcena 31. prosince 1867, ale v září roku 2009 byla poškozena silným zemětřesením a tak byla znovu postavena a vysvěcena 31. května 2014. Další zajímavostí Apie je hodinová věž, která je zároveň válečným památníkem. V Apii je stále možné spatřit některé ze starých raných koloniálních budov, které různě stojí roztroušené po celém městě. Mezi nejznámější patří stará soudní budova z doby německé nadvlády, ve které se dnes v horním patře nachází muzeum (Falemata'aga - Museum of Samoa). Asi čtvrt hodiny jízdy od pobřeží Apie dojedeme k Bahá'í House, místu, kde se schází lidé všech kultur a náboženství, aby zde společně meditovali, přemýšleli a modlili se. Svatostánek obklopuje nádherná zahrada. Pláže zde jsou jako z pohádky. Bílý písek ohraničují malebné útesy, za kterými se zelenají deštné pralesy s hlubokými kaňony a vodopády.

Plavby v této destinaci:

14 denní plavba na lodi Celebrity Eclipse

AUCKLAND (Nový Zéland) - BAY OF ISLANDS (Nový Zéland) - LAUTOKA (Fidži) - SUVA (Fidži)…
Cena od54 700 Kč
1 termín od 2. 3. 2022

13 denní plavba na lodi Celebrity Eclipse

AUCKLAND (Nový Zéland) - SUVA (Fidži) - LAUTOKA (Fidži) - APIA (Samoa) - INTERNATIONAL…
Cena od45 800 Kč
1 termín od 14. 1. 2023
Další plavby do této destinace