Lisabon - Plujeme.cz

Lisabon

Lisabon je hlavní a největší město Portugalska. Město má přibližně tři miliony obyvatel a také tvoří významný přístav. Lisabon se zcela unikátní polohou leží na sedmi pahorcích v ústí řeky Tejo, která hned za městem vtéká do Atlantiku.
Archeologické nálezy prokázaly, že na území dnešního Lisabonu už ve 12. století existovala fénická osada a Lisabon je tak pravděpodobně hned po Athénách druhým nejstarším hlavním městem v Evropě. Fénický termín Allis Ubbo („bezpečný přístav“) je ostatně jedním z možných výkladů původu názvu města. V době punských válek stálo město na straně Římanů a za odměnu se stalo součástí Římské říše, s čímž přišla i rozsáhlá privilegia, díky kterým Lisabon velmi prosperoval. Ve 4. století už patřil Lisabon mezi nejdůležitější města na západě Evropy a stal se jedním z hlavních ohnisek nově se rozšiřujícího křesťanství. Byla dokonce i doba, kdy ve městě vládli muslimové a to přesněji roku 711, kdy bylo celé území dobyto Maury. Maurové Lisabon ovládali až do roku 1147, kdy bylo město v rámci rekonkvisty osvobozeno Alfonzem, pozdějším prvním portugalským králem. Hlavním městem Portugalského království se Lisabon stal až o století později v roce 1255. Na přelomu 15. a 16. století velmi vzrostla důležitost města a v té době se stalo Portugalsko mocnou koloniální říší. Brzy se Lisabon stal jedním z nejbohatších měst v Evropě. Lisabon se začal hroutit v roce 1755 kvůli katastrofálnímu zemětřesení, které společně s následnými požáry a vlnou tsunami téměř vymazaly město z mapy. Vzpamatovat se z téhle katastrofy, při které zahynulo až 100 000 lidí šlo městu těžce. Důvodem byly napoleonské výpravy a modernizační zákony, které způsobily vyloupení řady klášterů a budov. Lisabonu se začalo dařit lépe až v polovině 19. století, kdy byla zahájena moderní výstavba.
Dnes je Lisabon populární turistický cíl, jehož neobyčejnou atmosféru doplňuje historické centrum ležící v pravoúhlém systému ulic, hrad z 11. století na jednom z pahorků a dlouhé mosty přes řeku Tejo. Pro město je skutečně významný Most Vasco da Gamy, protože měří 17 345 metrů a je tím pádem druhým nejdelším městem v Evropě. Lisabon vám může nabídnout řadu kulturních akcí a pozve vás na prohlídku několika malebných náměstí s historickými paláci. Můžete se zde procházet jak v úzkých uličkách, tak v širokých bulvárech, které jsou plné restaurací a obchodů. Také se zde nachází řada zajímavých muzeí, v jejichž čele stojí Muzeum Calouste Gulbenkiana, vystavující díla antického, orientálního i evropského umění. Jedinečná směs stylů, kultur a historických událostí dělá z Lisabonu rozhodně jedno z nejzajímavějších měst v Evropě.

Plavby v této destinaci:

20 denní plavba na lodi MSC Seaside

Janov (Itálie) - Marseille (Francie) - Barcelona (Španělsko) - Cadiz (Španělsko)…
Cena od26 190 Kč
1 termín od 13. 11. 2021

15 denní plavba na lodi MSC Seaside

Lisabon (Portugalsko) - Funchal (Portugalsko) - Santa Cruz de Tenerife (Španělsko)…
Cena od19 590 Kč
1 termín od 18. 11. 2021

17 denní plavba na lodi MSC Seaside

Lisabon (Portugalsko) - Funchal (Portugalsko) - Santa Cruz de Tenerife (Španělsko)…
Cena od22 190 Kč
1 termín od 18. 11. 2021

15 denní plavba na lodi Anthem of the Seas

SOUTHAMPTON (Velká Británie) - SEVILLE (CADIZ) (Španělsko) - MALAGA (Španělsko) -…
Cena od55 900 Kč
1 termín od 22. 7. 2022

15 denní plavba na lodi Anthem of the Seas

SOUTHAMPTON (Velká Británie) - GIBRALTAR (Velká Británie) - MALAGA (Španělsko) -…
Cena od55 700 Kč
1 termín od 14. 8. 2022

11 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Janov (Itálie) - Barcelona (Španělsko) - Cadiz (Španělsko) - Lisabon (Portugalsko)…
Cena od18 590 Kč
1 termín od 27. 4. 2022

12 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Southampton (Velká Británie) - El Ferrol (Španělsko)…
Cena od18 690 Kč
1 termín od 10. 9. 2022

10 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Barcelona (Španělsko) - Cadiz (Španělsko) - Lisabon (Portugalsko) - Vigo (Španělsko)…
Cena od17 090 Kč
1 termín od 28. 4. 2022