Funchal - Plujeme.cz

Funchal

Funchal je hlavním a největším městem Madeiry, ostrova v Atlantském oceánu, náležící Portugalsku. Město je pojmenováno po rostlině funcho (fenykl), která se zde hojně vyskytovala na pobřeží. Díky své poloze kolem široké zátoky na jižním pobřeží ostrova má metropole příjemné klimatické podmínky po celý rok.
Město bylo založeno v 15. století a díky své geografické poloze a výhodnému umístění jeho přístavu se toto místo stalo centrem rozvoje ostrova. Město postupně bohatlo a tak velice často lákalo piráty, proti kterým nebylo dostatečně chráněno. Z tohoto důvodu byly postupně vybudovány 4 pevnosti: Forte do Ilhéu, postavená na ostrůvku v místě, kde je dnes přístavní molo. Při rozšiřování přístavu byla zrušena. Pevnost-palác São Lourenço ze 16. století, ve které dnes sídlí armáda a některé městské úřady. Nachází se na nábřeží uprostřed funchalského zálivu. Fortaleza do Pico z počátku 17. století ve svahu nad přístavem patří dnes portugalskému námořnictvu. Forte de São Tiago, ležící na východním konci nábřeží, dnes slouží jako muzeum moderního umění. Ve Funchalo dříve pobývalo několik známých osobností, např. Karel I., císař rakouský a král český, který zde zemřel a je pochován v kapli kostela Panny Marie na Monte. Dále Funchal navštívila Alžběta Bavorská, známá jako rakouská císařovna Sissi, která si zde léčila tuberkulózu a její pomník se nachází nedaleko funchalského kasina. A pobýval tu také Winston Churchill.
Madeira je nazývána jako ostrov květin a také Funchal má v této oblasti co nabídnout, ať už je to zahrada Do Palheiro, která připomíná anglický park, nebo Botanická zahrada Madeiry s více než 2 tisíci druhy rostlin a krásnými výhledy na město. Zahrady Monte Palace stojí na hoře Monte, na kterou se můžete nechat vyvést gondolou. Město se dá rozdělit na tři hlavní části: v západní leží tzv. turistická zóna, kde se nachází všechny větší hotely. Na východě Funchalu se rozkládá Zona Velha, neboli Staré město - spleť někdejších rybářských domků, z nichž byly některé v posledních letech upraveny na pěkné restaurace. Vlastní historické centrum nabízí síť úzkých uliček a vyznačuje se historickými budovami, hospůdkami a luxusními obchody. Všechny tři oblasti jsou propojeny pobřežní promenádou Avenida do Mar. Jestli máte rádi víno, můžete navštívit The Old Blandy Wine Shop, kde najdete muzeum vína a můžete se zde zúčastnit ochutnávek alkoholizovaného vína madeiry a nakupovat jak madeiru, tak i portugalská vína. Madeira je rájem pro milovníky potápění a surfování, také si tu můžete vyzkoušet aktivity jako plavby na člunu, plavání s delfíny, pozorování velryb nebo paragliding.

Plavby v této destinaci:

15 denní plavba na lodi Costa Fascinosa

Velice zajímavý lodní zájezd včetně letecké dopravy, transferů a služeb českého…
Cena od39 990 Kč
1 termín od 1. 5. 2022

13 denní plavba na lodi MSC Seaside

Santos (Brazílie) - Rio de Janeiro (Brazílie) - Salvador (Brazílie) - Maceio (Brazílie)…
Cena od17 690 Kč
1 termín od 19. 3. 2022

12 denní plavba na lodi MSC Splendida

Janov (Itálie) - Barcelona (Španělsko) - Arrecife de Lanzarote (Španělsko) - Santa…
Cena od20 290 Kč
2 termíny od 6. 11. 2021

12 denní plavba na lodi MSC Splendida

Barcelona (Španělsko) - Arrecife de Lanzarote (Španělsko) - Santa Cruz de Tenerife…
Cena od14 590 Kč
2 termíny od 27. 10. 2021

6 denní plavba na lodi MSC Seaside

Funchal (Portugalsko) - Valencia (Španělsko) - Marseille (Francie) - Janov (Itálie)…
Cena od7 190 Kč
1 termín od 31. 3. 2022

12 denní plavba na lodi MSC Splendida

Funchal (Portugalsko) - Malaga (Španělsko) - Civitavecchia (Itálie) - Janov (Itálie)…
Cena od12 290 Kč
2 termíny od 1. 11. 2021

12 denní plavba na lodi MSC Splendida

Malaga (Španělsko) - Civitavecchia (Itálie) - Janov (Itálie) - Barcelona (Španělsko)…
Cena od15 190 Kč
2 termíny od 3. 11. 2021

12 denní plavba na lodi MSC Splendida

Civitavecchia (Itálie) - Janov (Itálie) - Barcelona (Španělsko) - Arrecife de Lanzarote…
Cena od21 590 Kč
2 termíny od 5. 11. 2021