Wellington - Plujeme.cz

Wellington

Hlavní město a významný přístav Nového Zélandu, Wellington, leží v jihozápadním cípu Severního ostrova na pobřeží Cookova průlivu. Město má asi 400 tisíc obyvatel a je považováno za nejjižnější hlavní město světa a vůbec největrnější město světa.
Wellington se v řeči původních obyvatel (maorštině) jmenuje “Te Whanganui-á-Tara”, což v doslovném překladu znamená “The great harbour of Tara” (Tarův velký přístav). Tara byl podle maorské pověsti mořeplavcem, který sem dorazil někdy ve 12. století a jako první se na tomto místě rozhodl usadit. Podle další legendy však toto místo jako první objevil Kupe již v 10. století, ten tu však nezůstal. Samotné město bylo založeno roku 1840 a o 25 let později se stalo hlavním městem země, když tento status převzalo od města Auckland. Dnes je Wellington jedním z nejnavštěvovanějších míst země.
Atmosféra města je úžasná a velice přátelská. Můžeme zde vidět například rodný dům známé novozélandské autorky, Katherine Mansfield. Komu nestačí tato dřevěná stavba z 19. století, může navštívit muzeum, věnované právě této autorce. Město se může pochlubit směsicí zajímavých architektonických stylů. Bývalá poštovní a telegrafní budova nebo Městská galerie jsou zástupci art deco stylu a kaple Futuna je zase příkladem moderního „domorodého“ stylu. Starobylý dřevěný kostel svatého Pavla, s krásnými vitrážovými okny, je postaven ve stylu gotického obrození a pochází z roku 1866. Centrum města tvoří náměstí Civic Square s Městskou galerií, radnicí a jedinečným mostem City-to-Sea, který ho spojuje s krásným nábřežím s příjemnými kavárnami, restauracemi a butiky. Jednou z nejvýznamnějších pamětihodností Wellingtonu je Parlamentní čtvrť, jejíž nejvýraznější budovou je Beehive, neboli Včelí úl, který si můžete prohlédnout v rámci komentované prohlídky s průvodcem. Na co byste při návštěvě města neměli zapomenout, je 612 metrů dlouhá pozemní lanovka, která vás vyveze 120 metrů nad město. Lanová dráha spojuje centrum města s jeho okrajovou částí, ve které se nachází vyhledávaná botanická zahrada, kam mimo jiné patří i velká růžová zahrada Lady Norwoodové se třemi tisíci druhy růží. Rodinám s dětmi se určitě zalíbí Wellingtonská zoo z roku 1906. V Zealandii na vás potom čeká ekologický „ostrov“ s původními druhy rostlin a živočichů, včetně endemického novozélandského ptáka kiwi. Další zajímavou zastávkou je ikonické muzeum Te Papa Tongarewa. V této šestipatrové budově si můžete přiblížit novozélandskou historii, kulturu, životní prostředí a také si zde lze vyzkoušet na vlastní kůži, jaké to je zažít v domě zemětřesení nebo si skočit virtuální skok na pružném laně. Koho láká zažít pravou karibskou pohodu, nechť vyhledá slavnou wellingtonskou Cuba Street s unikátní „kyblíkovou“ fontánou, kde to žije až do rána.

Plavby v této destinaci:

10 denní plavba na lodi Ovation of the Seas

SYDNEY (Austrálie) - MILFORD SOUND (Nový Zéland) - DOUBTFUL SOUND - DUSKY SOUND -…
Cena od27 700 Kč
1 termín od 7. 11. 2021

11 denní plavba na lodi Celebrity Eclipse

SYDNEY (Austrálie) - PICTON (Nový Zéland) - NAPIER (Nový Zéland) - WELLINGTON (Nový…
Cena od41 000 Kč
1 termín od 24. 11. 2021

13 denní plavba na lodi Ovation of the Seas

SYDNEY (Austrálie) - MILFORD SOUND (Nový Zéland) - DOUBTFUL SOUND - DUSKY SOUND -…
Cena od25 700 Kč
1 termín od 6. 12. 2021

117 denní plavba na lodi MSC Magnifica

Janov (Itálie) - Marseille (Francie) - Barcelona (Španělsko) - Lisabon (Portugalsko)…
Cena od346 390 Kč
1 termín od 5. 1. 2023

117 denní plavba na lodi MSC Magnifica

Marseille (Francie) - Barcelona (Španělsko) - Lisabon (Portugalsko) - Funchal (Portugalsko)…
Cena od346 390 Kč
1 termín od 6. 1. 2023

117 denní plavba na lodi MSC Magnifica

Barcelona (Španělsko) - Lisabon (Portugalsko) - Funchal (Portugalsko) - Mindelo (Kapverdy)…
Cena od346 390 Kč
1 termín od 7. 1. 2023

117 denní plavba na lodi MSC Magnifica

Civitavecchia (Itálie) - Janov (Itálie) - Marseille (Francie) - Barcelona (Španělsko)…
Cena od346 390 Kč
1 termín od 4. 1. 2023

13 denní plavba na lodi Celebrity Eclipse

SYDNEY (Austrálie) - MILFORD SOUND (Nový Zéland) - DOUBTFUL SOUND - DUSKY SOUND -…
Cena od53 200 Kč
1 termín od 9. 12. 2021