Alesund - Plujeme.cz

Alesund

Ålesund je norské secesní město ležící na třech ostrůvcích, jež jsou navzájem propojeny mosty.
Už městský znak tvořený rybářskou lodí a třemi rybami nás upozorňuje, že i v minulosti bylo město úspěšné v rybolovu a obchodu. Dnes patří mezi největší rybářské přístavy v Norsku a je jedním z největších vývozců solených a sušených ryb – klippfisk.
Na přelomu 9. a 10. století se zde usadil Rollo, vévoda normanský a předek Viléma Dobyvatele.
První křesťanství se do těchto míst dostalo v roce 1027, kdy ho sem zavítal šířit sv. Olaf. Ve 12. století zde vystavěli první kamenný kostel, který zároveň patřil mezi první v Norsku. Status města ale získal Ålesund až v roce 1848. Již v roce 1904, v noci z 23. ledna na 24. ledna postihla město obrovská katastrofa v podobě požáru, kdy se naráz 10 000 lidí ocitlo bez střechy nad hlavou. I díky významné pomoci od německého císaře Viléma II., který zde rád trávil dovolenou, bylo město během krátké doby znovu obnoveno a dostalo úplně nový vzhled v podobě tehdejšího stylu Art nouveau. Podoba města se dochovala dodnes, proto je Ålesund světovou raritou secesní architektury. V domech, které nás zaujmou tím, že jakoby vyrůstají z vody, se dříve upravovaly a třídily ryby. Dnes jsou z nich obchody, kavárny, galerie a kanceláře. Již zdaleka nás upoutají svými pastelovými barvami. Krásná podívaná na město se naskytne z vrcholu Aksla (189 m n.m.). Nejprve ale musí každý návštěvník překonat 418 schodů, než stane na vyhlídce Fjellstua. Návštěvníci, kteří z různých důvodů nepřekonají výšlap do schodů, se sem mohou dopravit jak autobusem, tak i turistickým vláčkem.
Návštěvníky města, které zajímá architektura, určitě jejich kroky zavedou do Jugendstilsenteret, bývalé lékárny v samém srdci města. Prohlédnout si zde můžeme šperky, skleněné vázy, nábytek, keramiku, textilie a mnoho dalšího. Historii Ålesundu nám přiblíží návštěva muzea Ålesund, zajímavé je též Rybářské muzeum, kde se v nově zrekonstruované budově bývalého skladiště z roku 1861 seznámíme nejen s historií rybářství, ale pronikneme do tajů řemesel dávno zapomenutých a přitom ještě v nedávných dobách velmi důležitých, jako je třeba bednářství. Aquarium Atlanterhavsparken je místo, kde ve venkovních i vnitřních bazénech můžeme pozorovat bohatý podmořský život atlanského oceánu. Zajímavostí jsou kontaktní místnosti, kde se některých mořských živočichů lze pod dozorem i dotknout.
Procházky po plážích, surfování, pohled na překrásnou krajinu z majáku, fjordy, řeky, jezera, roviny i kopce, to vše nám nabízí sousední ostrov Godøy.
Bohatý kulturní život a Ålesundu nabízí množství festivalů jak divadelních, tak i literárních, hudebních, či festivalů jídla.
Sportovci si mohou užít lyžování, surfování, rafty, kayaky a kanoe.
Ålesund je také výchozím bodem do ledovcového fjordu Geirangerfjord. Je to jedna z nejnavštěvovanějších turistických destinací v Norsku a součástí světového dědictví UNESCO

Plavby v této destinaci:

8 denní plavba na lodi MSC Virtuosa

Trasa plavby: Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Hellesylt/Geiranger (Norsko) - Alesund…
Cena od23 990 Kč
1 termín od 3. 7. 2021

8 denní plavba na lodi Celebrity Silhouette

SOUTHAMPTON (Velká Británie) - BERGEN (Norsko) - ALESUND (Norsko) - GEIRANGER (Norsko)…
Cena od37 500 Kč
1 termín od 8. 5. 2021

15 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Hellesylt-Geiranger (Norsko) - Alesund (Norsko)…
Cena od41 490 Kč
4 termíny od 18. 6. 2022

8 denní plavba na lodi Anthem of the Seas

SOUTHAMPTON (Velká Británie) - BERGEN (Norsko) - GEIRANGER (Norsko) - ALESUND (Norsko)…
Cena od23 600 Kč
1 termín od 14. 5. 2021

8 denní plavba na lodi Anthem of the Seas

SOUTHAMPTON (Velká Británie) - BERGEN (Norsko) - GEIRANGER (Norsko) - ALESUND (Norsko)…
Cena od24 100 Kč
1 termín od 21. 5. 2021

9 denní plavba na lodi Celebrity Reflection

AMSTERDAM (Nizozemí) - FLAM (Norsko) - ALESUND (Norsko) - SKJOLDEN (Norsko) - OLDEN…
Cena od35 900 Kč
1 termín od 29. 5. 2021

8 denní plavba na lodi Celebrity Apex

AMSTERDAM (Nizozemí) - ALESUND (Norsko) - BERGEN (Norsko) - GEIRANGER (Norsko) -…
Cena od39 600 Kč
1 termín od 19. 6. 2022

8 denní plavba na lodi Celebrity Apex

AMSTERDAM (Nizozemí) - MOLDE (Norsko) - ALESUND (Norsko) - HAUGESUND (Norsko) - STAVANGER…
Cena od39 600 Kč
1 termín od 13. 8. 2022