Progreso - Plujeme.cz

Progreso

V Mexickém zálivu na severní části poloostrova Yuacatán leží přístavní město Progreso. První osídlení tohoto místa sahá do doby 1. století našeho letopočtu, kdy se zde vyrostlo město Xcambó. Největšího rozmachu Xcambó dosáhlo kolem 6. století, kdy jeho hlavní ekonomickou činností byla extrakce soli. Jeho zachovalé pozůstatky je možné navštívit i dnes. Dnešní Progreso bylo založeno roku 1872 a zajímavostí je, že se nachází téměř přesně v geometrickém středu obřího dopadového kráteru, který podle všeho souvisí s vyhynutím dinosaurů na Zemi před 66 miliony let. Dnešní Progreso je vzdáleno od původního města Xcambó pouhých 35 minut jízdy po pobřeží a je známé pro svůj rybářský průmysl, turistiku a obchod.
Zajímavostí a symbolem Progresa je molo zasahující do Mexického zálivu, postavené roku 1989. Pro svou délku 6,5 kilometrů je nejdelší přístavní hrází Mexika a patří mezi nejdelší na celém světě. Jen kousek od mola můžeme začít s překrásnou procházkou na promenádě Malecón. Zlatý písek, restaurace nabízející výhled na moře, palmy a vlahý větřík jistě uchvátí každého návštěvníka.
Milovníci koupání by si neměli nechat ujít návštěvu El Corchita, ekologické rezervace dostupná pouze na loďce. Atmosféru vápencových jezer plných křišťálové vody umocňuje denní světlo, které zde má jakoby nazelenalý nádech, který způsobují koruny stromů kolem jezer. Návštěvníci by měli přijíždět vybaveni vodou k pití a repelentem, jídlo se nedoporučuje, neb zde je hojně divoké zvěře. Nosálové i mývalové rádi šacují turisty a chtějí něco k jídlu. Pokud budete mít štěstí, podaří se vám spatřit i želvu, občas i malého krokodýla.
Hlavní a největší městu Yukatánu leží pouhých 40 kilometrů od Progresa, na místě mayského sídla Thó. Dnešní město založili španělští kolonizátoři v polovině 16. století. Jednou z nejstarších staveb je Méridská katedrála z roku 1598. K historické části patří též ulice Paseo de Montejo, která je lemována honosnými historickými budovami a originálními sochami jak místních, tak i zahraničních autorů.
Jak jistě každý ví, Mayové a Yucatán patří k sobě a tak není divu, že z Progresa můžeme vyrážet na mnoho míst spojených s dávnou mayskou kulturou. Najdou se zde i velmi zachovalá místa, jako chrám Dzibilchaltún. V době rovnodennosti procházejí paprsky Slunce oknem hlavního chrámu. Slunce bylo pro Maye důležitým symbolem, posvátnou energií zajišťující obnovu. Mnhem známější je dvě hodiny jízdy vzdálené Chichén Itzá – středověké město, kterému dominuje Kukulkánova pyramida, jež má čtvercový půdorys a
Na vrchol vede z každé strany 91 schodů. Kukulkán, jehož znakem byl had, je bohem Slunce a nebes. V době rovnodennosti při západu Slunce vytváří světlo efekt, díky kterému sochy hadů po stranách schodiště vypadají, jako by se plazily po boku pyramidy. Krom pyramidy můžeme ve městě, jež nejvíce vzkvétalo v době mezi 7. – 13. stoletím navštívit i observatoř, hřiště Tlachtli či Chrám válečníků.
Milovníci mořského života mohou navštívit Arrecife Alacranes, přírodní rezervaci vzdálenou asi 140 kilometrů, která nabízí úchvatnou podvodní podívanou na korálové útesy, které zde vznikaly tisíce let.

Plavby v této destinaci:

6 denní plavba na lodi Adventure of the Seas

GALVESTON (USA) - YUCATAN (PROGRESO) (Mexiko) - COZUMEL (Mexiko) - GALVESTON (USA)…
Cena od18 300 Kč
1 termín od 29. 12. 2021

6 denní plavba na lodi Adventure of the Seas

GALVESTON (USA) - YUCATAN (PROGRESO) (Mexiko) - COZUMEL (Mexiko) - GALVESTON (USA)…
Cena od9 480 Kč
2 termíny od 23. 2. 2022