Port Louis - Plujeme.cz

Port Louis

Hlavním městem ostrovního státu Mauricijská republika je od roku 1735 Port Louis. Jako přístav želv začali tuto oblast využívat holandští osadníci již od roku 1606. Až za francouzské vlády se stalo Port Louis hlavním městem a zároveň správním centrem Mauricia. Místo se stalo důležitou zastávkou na cestách z Evropy do Asie a zpět. Přístav je velmi dobře chráněn před silným větrem pohořím Moka. Také sehrál důležitou roli v době Napoleonských válek a pomohl Británii ovládnout Indický oceán. Jeho důležitost a využití velmi klesly s otevřením Suezského průplavu roku 1869. Dnes je Port Louis hlavním národním přístavem, který je jediný oficiální vstupní a výstupní přístav pro námořní plavidla na Mauriciu. Několik terminálů umožňuje manipulaci s různým zbožím, panují zde přísná pravidla, co se na jakém terminálu smí či nesmí nakládat/vykládat. Pro ekonomiku ostrova je důležitý i cestovní ruch.Nejvyšší budovou jak města, tak celého ostrova je věž Bank of Mauritius se svojí výškou 124 m.
Pouhých patnáct minut jízdy z Port Loius nás přenese do Eureky, kde byl kolem roku 1830 vystaven La Maison Créole, starý koloniální dům, nad kterým se pyšně tyčí hora, která dotváří jedinečnost tohoto místa. Dům v průběhu let vlastnilo několik britských a francouzských šlechtických rodin. V roce 1986 dům prošel rekonstrukcí a stalo se z něj muzeum. Kolem dokola domu je zastřešená dřevěná terasa. Atmosféra domu každého vtáhne do dob dávno minulých, pokoje jsou vybaveny původním nábytkem ebenového, mahagonového a palisandrového dřeva, kovová postel s nebesy, vana z jednoho kusu mramoru, důmyslná sprcha, jen zlomek toho, co je tu k vidění. Z každé místnosti vedou dveře na terasu. Skrz park a se dá dostat k vodopádům na řece Moka.
Dalším zajímavým místem v Port Louis je továrna le Port, kde se ručně vyrábí především modely lodí, ale i letadel, aut, či motocyklů. Výroba probíhá ručně podle precizně zpracovaných výkresů z teakového a mahagonového dřeva. Muzeum Blue Penny leží na La Caudan Waterfront, přímo proti přístavu. Je zde možné spatřit vzácný poklad, legendární červenou jedno a modrou dvoupencovou známku, která je známá jako Modrý Mauricius (červený mauricius). Ty byly vydány 20. září 1847 a jedná se o první známky britské koloniální říše, vydané mimo Velkou Británii, kde byly mimochodem první známky vydány o pouhých sedm let dříve. V místnosti jsou zde dvě vitríny, jedna s originály známek, druhá s kopiemi. Vitrína s originály je osvětlována vždy na 10 minut z každé půlhodiny. Známky se na Mauricius vrátily po 150 letech roku 1993 a stály dva miliony dolarů.
Slabou půlhodinku autem z hlavního města nám zabere cesta na Cap Malheureux, kde je možné obdivovat jeden z mnoha hinduistických chrámů na ostrově. Hinduismus na Mauriciu převládá, proto se tu s hinduistickými chrámy můžeme setkávat na každém kroku. Chrámy jsou si hodně podobné, jsou typické barevnou výzdobou a soškami. Venku vždy stojí zvonice.
Hodinku a čtvrt jízdy autem z hlavního města se ocitnete pod útesem Le Morne, který se tyčí nad okolní krajinou do výšky 350 m. Z jeho vrcholu, kam se dá vyjít po cestě dlouhé asi 3,5 kilometrů (konec stezky je přes skalky s pomocí jistících lan), můžete shlédnout překrásné pláže a korálové útesy. Toto místo poskytovalo v 18. a na začátku 19. století úkryt uprchlým otrokům, kteří zde chráněni zalesněnými a nedostupnými útesy založili v jeskyních na vrcholu hory malé osady. Byli nazýváni „maróni“ a bylo jich tolik, že se Mauriciu někdy přezdívá „republika marónů“ (od roku 2008 Světové dědictví UNESCO).

Plavby v této destinaci:

25 denní plavba na lodi MSC Musica

Durban (Jihoafrická r.) - La Possession (Réunion) - Port Louis (Mauritius) - Port…
Cena od35 690 Kč
1 termín od 11. 5. 2022

116 denní plavba na lodi Costa Deliziosa

Civitavecchia (Itálie) - Katakolon / Olympia (Řecko) - Limassol (Kypr) - Haifa (Izrael)…
Cena od346 399 Kč
1 termín od 13. 1. 2023

115 denní plavba na lodi Costa Deliziosa

Marseille (Francie) - Civitavecchia (Itálie) - Katakolon / Olympia (Řecko) - Limassol…
Cena od346 399 Kč
1 termín od 12. 1. 2023

117 denní plavba na lodi Costa Deliziosa

Savona (Itálie) - Marseille (Francie) - Civitavecchia (Itálie) - Katakolon / Olympia…
Cena od346 399 Kč
1 termín od 11. 1. 2023

128 denní plavba na lodi Costa Deliziosa

Benátky (Itálie) - Dubrovník - Catania (Itálie) - Neapol (Itálie) - Savona (Itálie)…
Cena od346 399 Kč
1 termín od 6. 1. 2023