Kagošima je díky své poloze na poloostrově Sacuma, teplému počasí a velké sopce Sakuradžima nazývána japonská Neapol.
Ačkoli město Kagošima bylo oficiálně založeno 1.4.1889, jeho historie se začala psát již dávno před datem vzniku novodobé industrializované Kagošimy. Ta byla po dlouhá staletí centrem území klanu Šimazu. Po celé středověké období to bylo rušné politické a přístavní město. Kagošima byla také významným centrem křesťanské činnosti v Japonsku před zavedením zákazů proti tomuto náboženství na konci 16. a na počátku 17. století.
Dominantou města je činná sopka Sakurajima, která se vypíná do výšky celých 1117 m nad moře. Před erupcí v roce 1914 byla sopka na samostatném ostrově, avšak toky lávy ji spojily s pevninou a dnes se tedy sopka nachází na poloostrově. Je možné se projít lávovými poli pod svahem sopky, výstup ke kráteru aktivního vulkánu však povolen není.
Pouhých 30 kilometrů severně od Kagošimy leží 250 let stará samurajská vesnička Chiran, naopak směrem na jih leží městečko Ibusuki, které láká návštěvníky na své přírodní horké prameny.
S prvními krůčky Kagošimy k industrializaci se můžeme seznámit v muzeu Shoko Shuseikan, sídlícím v bývalé továrně na výrobu strojů z roku 1865. Muzeum je součástí Sengan-en, bývalé rezidence klanu Shimazu z roku 1658. Obdivovat zde můžeme tradiční dům zasazený do překrásné japonské zahrady.
Tři z původně pěti kamenných mostů, které přes řeku Kotsuki vystavět lord Shimazu Shigehide jsou k vidění v parku Ishibashi.
Neméně zajímavé, než historické památky, je jistě podmořské akvárium, kde si plují rejnoci, žralok velrybí, ale je možné shlédnout i krmení, či delfíní show. Výhled do širého okolí si můžeme vychutnat z ruského kola Amuranu o průměru 60 m. Maximální výška, kam nás kolo vynese, je 91 metrů.