Palermo - Plujeme.cz

Palermo

Palermo, italské město, rozkládající se na severní části romantikou opředené Sicílie nás přenese do kosmopolitní atmosféry, plné chaosu, hluku, historie. Návštěvník si díky atmosféře města občas přijde jak v orientu. Již to, že je Palermo italské město zaručuje, že historických míst k vidění nebude málo. Město založili již v 7. století před naším letopočtem Féničané, později zde Řekové založili přístav. Dále jeho historii píše nadvláda Římanů, ale i Kartáginci, Arabové, Normané, později pak i Anjouovci či rod Bourbonů se nesmazatelně podíleli na dnešní podobě města. V roce 1861 se Palermo stalo součástí Italského království a následně Itálie.
Za vlády normanských panovníků bylo Palermo jedním z nejkrásnějších měst v Evropě. Panovník se svým dvorem sídlil v Královském paláci (Palazzo Reale), původně arabském hradu z 9.století, který se vypínal na nejvyšším místě tohoto města. Pro naši historii je nejvýznamnějším panovníkem Sicílie Fridrich II. z rodu Hohenštaufů, který vydal Zlatou bulu sicilskou, což je soubor listin vydaný jako poděkování Přemyslu Otakarovi I. za pomoc v boji o říšskou královskou korunu. Tato listina potvrzuje Přemysla Otakara I. Jako českého krále a zároveň prohlašuje jeho potomky jako dědice českého trůnu.
Mezi jedinečné památky Palerma patří například kostel San Giovanni degli Eremiti, který zaujme pěti orientálními kupolemi, mešitou a jedinečnou křížovou chodbou. Sídlem regionální vlády je Pallazo Reale, jde o původní arabskou stavbu, Normany rozšířenou, k výzdobě byl použit mramor, zlato dřevo i sklo, k vidění jsou mozaiky s přírodní tématikou, ale i podlahové mozaiky, dřevěné arabské řezby na stropě, či velká Zlatá mozaika.
Místem, kde se můžeme poklonit u náhrobku Fridrich II., je katedrála Santa Vergine Maria Assunta na náměstí Piazza Cattedrale. Byla postavena v 2.pol. 12. století Normany a v exteriéru se mísí gotika s islámskými a katalánskými prvky.
K vidění v Palermu je i nejstarší jezuitský chrám na Sicílii, II Gesu, či barokní palác Belmonte Riso, normanský kostel San Salvatore, Palazzo Chiaramonte ze 14. století, který je jakousi stavební předlohou pro celou Sicílii. Více než 3000 loutek z celého světa můžeme shlédnout v Museu delle Marionette.
Příznivci botaniky pak jistě ocení zahradu Orto botanico, která na ploše 10 ha představuje zástupce vegetace celého světa.
Patronkou města je svatá Rozálie, která podle pověsti žila jako kajícnice v jeskyni přeměněné na kapli. Její zjevení o 500 let později prý zahnalo epidemii moru a tak byla Rozárie prohlášena za svatou a každoročně je u kaple oslavována velkým procesím.
Staré pohanské zvyky zde ožívají v době Velikonoc, kdy se kousek jižně od Parlerma pořádá Tanec s ďábly. Masky účinkujících jsou ohyzdné a strašidelné, původně měly vyvolávat zlobu mrtvých.

Plavby v této destinaci:

8 denní plavba na lodi Costa Firenze

Savona (Itálie) - Civitavecchia (Itálie) - Neapol (Itálie) - Palermo (Itálie) - La…
Cena od17 999 Kč
6 termínů od 1. 8. 2021

8 denní plavba na lodi Costa Firenze

Civitavecchia (Itálie) - Neapol (Itálie) - Palermo (Itálie) - La Valletta (Malta)…
Cena od16 699 Kč
7 termínů od 26. 7. 2021

10 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Civitavecchia (Itálie) - Neapol (Itálie) - Palermo (Itálie) - Valencia (Španělsko)…
Cena od25 190 Kč
1 termín od 26. 7. 2021

5 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Neapol (Itálie) - Palermo (Itálie) - Valencia (Španělsko) - Barcelona (Španělsko)…
Cena od8 190 Kč
1 termín od 27. 7. 2021

8 denní plavba na lodi Costa Smeralda

Barcelona (Španělsko) - Palma de Mallorca (Španělsko) - Palermo (Itálie) - Civitavecchia…
Cena od11 199 Kč
13 termínů od 2. 8. 2021

8 denní plavba na lodi Costa Smeralda

Civitavecchia (Itálie) - Savona (Itálie) - Marseille (Francie) - Barcelona (Španělsko)…
Cena od11 199 Kč
14 termínů od 30. 7. 2021

8 denní plavba na lodi Costa Smeralda

Marseille (Francie) - Barcelona (Španělsko) - Palma de Mallorca (Španělsko) - Palermo…
Cena od11 199 Kč
13 termínů od 1. 8. 2021

8 denní plavba na lodi Costa Smeralda

Savona (Itálie) - Marseille (Francie) - Barcelona (Španělsko) - Palma de Mallorca…
Cena od11 199 Kč
14 termínů od 31. 7. 2021