Neapol - Plujeme.cz

Neapol

Neapol, město, v němž se minulost snoubí s přítomností, je dnes třetím největším městem v Itálii. Jedno z nejkrásnějších měst slunné Itálie leží v Neapolském zálivu, mezi Vesuvem a vulkanickým územím Campi Flegrei. Samotné historické jádro města je od roku 1995 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
Oblast dnešní Neapole byla osídlena již v době kamenné. První řecké osady zde byly založeny kolem roku 2000 před naším letopočtem a řecká kultura byla velmi důležitá pro pozdější římskou společnost. Neapol je jakási kronika evropských dějin, do níž se svou architekturou a uměním zapsala nejedna civilizace, jíž byla Neapol domovem. Již kolem roku 200 před naším letopočtem byla Neapolis silně opevněna, o čemž svědčí i to, že ji Hannibal nedobyl. V roce 326 př.n.l. však Neapol dobyta Římany byla a stala se důležitým střediskem helénistické kultury. Přitahovala Římany, kteří se chtěli zdokonalit ve znalosti řecké kultury a pro své příjemné klima byla vyhledávaným letoviskem, pyšnícím se honosnými vilami. Velký přístav, silnice spojující Neapol s ostatními důležitými městy, akvadukty a veřejné lázně, to vše dělalo z města pohodlné místo pro život. V době pozdní říše římské začíná hrát důležitou roli křesťanství. Z této doby existuje několik katakomb, vedle nichž byly vystaveny první křesťanské baziliky.
Neapol je navštěvována jak pro svoje historické památky, tak i jako brána pro památky okolní. V blízkosti Neapole se nachází Vesuv, aktivní stratovulkán vypínající se do výšky 1281 m. K jeho poslední erupci došlo roku 1944, čímž se stává jediný vulkánem na území kontinentální Evropy, u kterého došlo za posledních sto let k erupci. Dalším zajímavým místem v blízkosti jsou Pompeje, starověké město, které bylo roku 79 zničeno výbuchem blízkého Vesuvu. Vulkanický popel, který město zasypal, vše dokonale zakonzervoval a tak dnes díky archeologickým vykopávkám můžeme poznat jak vzhled starobylého města, tak i denní život jeho obyvatel. Další z perel v blízkosti Neapole je Královská rezidence Caserta. Jedná se o barokní zámek rodu Bourbonů z doby jejich vlády nad Království neapolským a sicilským. Svou rozlohou se řadí na přední místa nejrozsáhlejších zámků Evropy.
Neapol se pyšní několika hrady, mezi které patří např. Castel dell'Ovo („Hrad vejce“), jež je možné spatřit na skalnatém ostrůvku Megaride, poblíž centra města. Hrad s pevninou spojuje hráz. Dalším v řadě je Kapujský hrad, vystavěný Vilémem I. Zlým, či Castel Nuovo, středověká pevnost s pěti obrannými věžemi, z nichž dvě spojuje renesanční vítězný oblouk.
Na vrcholu kopce Vomero se pyšně tyčí Castel Sant'Elmo („Hrad sv. Eliáše“). Svůj nynější hvězdicovitý půdorys získal hrad při přestavbě probíhající v letech 1537 – 1546.
Za návštěvu stojí i Národní archeologické muzeum, kde je možné si prohlédnout množství artefaktů vykopaných v Pompejích a Herkulaneu, či jednu z nejvýznamnějších egyptských sbírek.
Teatro San Carlo, slavnostně otevřené roku 1737 se řadí mezi nejstarší činné operní scény v Evropě. Neapolský dóm, také Katedrála Nanebevzetí Panny Marie či Katedrála svatého Januaria ( Duomo di Napoli, Cattedrale di Santa Maria Assunta nebo Cattedrale di San Gennaro) je římskokatolická katedrála, hlavní kostel v Neapoli a sídlo neapolského arcibiskupa. Oficiálně je zasvěcena Panně Marii, obvykle je ale označována jménem sv. Januaria, patrona města, jehož ostatky zde jsou uloženy. Toto je pouhý zlomek památek, které toto nádherné město svým návštěvníkům může nabídnout.

Plavby v této destinaci:

8 denní plavba na lodi Harmony of the Seas

ROME (CIVITAVECCHIA) (Itálie) - NAPLES (Itálie) - BARCELONA (Španělsko) - PALMA DE…
Cena od19 500 Kč
13 termínů od 29. 7. 2021

8 denní plavba na lodi Costa Firenze

Civitavecchia (Itálie) - Neapol (Itálie) - Palermo (Itálie) - La Valletta (Malta)…
Cena od22 899 Kč
6 termínů od 2. 8. 2021

8 denní plavba na lodi Costa Firenze

Savona (Itálie) - Civitavecchia (Itálie) - Neapol (Itálie) - Palermo (Itálie) - La…
Cena od17 999 Kč
6 termínů od 1. 8. 2021

5 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Neapol (Itálie) - Palermo (Itálie) - Valencia (Španělsko) - Barcelona (Španělsko)…
Cena od8 190 Kč
1 termín od 27. 7. 2021

8 denní plavba na lodi Celebrity Apex

ROME (CIVITAVECCHIA) (Itálie) - NAPLES (Itálie) - FLORENCE/PISA(LASPEZIA)ITALY -…
Cena od34 100 Kč
1 termín od 31. 7. 2021

15 denní plavba na lodi Celebrity Silhouette

SOUTHAMPTON (Velká Británie) - MALAGA (Španělsko) - CAGLIARI (Itálie) - NAPLES (Itálie)…
Cena od68 900 Kč
1 termín od 31. 7. 2021

10 denní plavba na lodi Celebrity Constellation

ROME (CIVITAVECCHIA) (Itálie) - FLORENCE/PISA(LIVORNO) (Itálie) - PORTOFINO (Itálie)…
Cena od44 100 Kč
1 termín od 2. 7. 2022

10 denní plavba na lodi Celebrity Constellation

ROME (CIVITAVECCHIA) (Itálie) - FLORENCE/PISA(LASPEZIA)ITALY - PORTOFINO (Itálie)…
Cena od44 100 Kč
1 termín od 27. 8. 2022