La Spezia - Plujeme.cz

La Spezia

La Spezia je italské město ležící na pobřeží Ligurského moře. Město, občas nazýváno menším bratrem Janova, který je centrem celé Ligurie. Největší rozvoj města nastal až kolem roku 1860, kdy se stalo jedním ze sídel flotily nového italského království. Středem města je čtvrť Centro Storico, nad níž se tyčí hrad Castello San Giogio, původně postavený roku 1262, později zničen a obnoven ve 14. a 16. století. Dnes slouží jako archeologické muzeum. Kostel Santa Maria Assunta vystavěný v letech 1443 – 71, k jehož dokončení došlo až ve 20. století, patří k nejvýznamnějším památkám La Spezie. Vnější část stavby je ve stylu novorománském, zatímco interiéry jsou renesanční. Díla Tiziana, či Tintoretta můžeme obdivovat v Muzeu Armedea Lia, kde jsou díla ze 13. – 18. století. Širší centrum města je jako mnoho jiných italských měst plné úzkých uliček, kostelíků, kaváren, restaurací a obchůdků. I zde najdeme palmové promenády typické pro oblast Ligurie.
La Spezia je pro mnohé výchozím bodem k návštěvě mnohem známější Pisy, či Cinque Terre.
Pisa, celosvětově známá díky své Šikmé věži, která jako součást komplexu místní katedrály stojí na náměstí Piazza dei Miracoli („Náměstí zázraků“). Město bylo založeno pravděpodobně Řeky již ve 13. st. před n.l., v době Římské říše bylo jedním z nejdůležitějších center této starověké říše. Díky své poloze měl přístav v Pise stejnou důležitost, jako v přístav v Janově či Benátkách. Ve 12. a 13. st. zaznamenala Pisa období největšího rozkvětu, který postupně uvadal od porážky Janovem v námořní bitvě roku 1284. Na postupném upadání se také podepsalo bahno, kterým byl přístav postupně zanášen, až zmizel úplně.
V dnešní době Pisu navštěvuje mnoho turistů, které láká především Šikmá věž, která je postavena z mramoru, vysoká je téměř 56 metrů a slouží jako zvonice. S výstavbou světoznámé věže se začalo v roce 1173 a již na začátku stavby, v roce 1174, se věž začala naklánět. Důvodem jsou mělké základy v měkké hornině. To se snažili stavitelé vyrovnat tak, že k základům házeli kameny a větve. Zajímavostí je, že původně se věž nakláněla na opačnou stranu. Vyrovnání věže se stavitelům podařilo, ale zanedlouho se věž začala opět naklánět, tentokrát na opačnou stranu. To se projevilo v roce 1185, kdy měla věž dokončená tři patra.
O 90 let později přibyla další patra, o vyrovnání věže se stavitelé pokoušeli tím, že další patra stavěl mírně nakloněné na druhou stranu, aby změnili těžiště věže. To způsobilo pomalejší náklon věže, ale i tak byla stavba v roce 1373 zakončena oproti původnímu plánu šestým patrem, kam byla postavena stolice pro pověšení zvonů. Protože v roce 1990 dosáhlo vychýlení věže celých 5 metrů, byla věž uzavřena a započaly záchranné práce, vychýlení věže se zmenšilo na 4 metry a věž byla opět zpřístupněna.
Cinque Terre, oblast která je zapsána na seznamu UNESCO. Kouzelná městečka na skalnatých útesech lákají každoročně mnoho turistů. Původní obyvatelé, jež vystavěli domečky různých výšek, barev a velikostí byli především rybáři a průkopníci vinařství v této oblasti.
  • Manarola – překrásné městečko hýřící pastelovými barvami. Stezka Milenců nás odtud zavede až do Riomaggiore.
  • Monterosso je největší ze všech městeček. Zajímavostí jsou monumentální sochy zasazené do místních skal. Najdeme zde starý kapucínský klášter a středověký kostel Jana Křtitele ze 13. století.
  • Corniglia jako jediné z městeček nedisponuje přístavištěm pro lodě, neboť se pyšně tyčí 90 m nad hladinu moře. K překrásné přírodní pláži pak každý musí zdolat 382 m dlouhé schodiště. Všechna náměstí jsou celoročně ozdobena květinami. Za zmínku stojí malinký gotický kostelík sv. Petra.
  • Riomaggiore je další v řadě překrásných městeček, kde ční nad malebným přístavem pestrobarevné domky vklíněné do strmých svahů. Úzké uličky nás zavedou k místnímu kostelíku San Giovanni Battista, kde je možno obdivat vyřezávané Ukřižování od Maragliana.

Plavby v této destinaci:

8 denní plavba na lodi MSC Fantasia

La Spezia (Itálie) - Neapol (Itálie) - Palma de Mallorca (Španělsko) - Barcelona…
Cena od9 290 Kč
20 termínů od 8. 11. 2021

6 denní plavba na lodi MSC Fantasia

Janov (Itálie) - La Spezia (Itálie) - Neapol (Itálie) - Palma de Mallorca (Španělsko)…
Cena od7 190 Kč
1 termín od 7. 11. 2021

8 denní plavba na lodi MSC Fantasia

Palma de Mallorca (Španělsko) - Barcelona (Španělsko) - Marseille (Francie) - Janov…
Cena od9 290 Kč
20 termínů od 11. 11. 2021

5 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Barcelona (Španělsko) - Cannes (Francie) - Janov (Itálie) - La Spezia (Itálie) -…
Cena od10 090 Kč
1 termín od 24. 9. 2022

7 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Barcelona (Španělsko) - Cannes (Francie) - Janov (Itálie) - La Spezia (Itálie) -…
Cena od14 190 Kč
1 termín od 24. 9. 2022

5 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Janov (Itálie) - La Spezia (Itálie) - Civitavecchia (Itálie) - Palma de Mallorca…
Cena od6 190 Kč
1 termín od 26. 9. 2022

7 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Janov (Itálie) - Barcelona (Španělsko) - Cannes (Francie) - Janov (Itálie) - La Spezia…
Cena od14 190 Kč
1 termín od 22. 9. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Janov (Itálie) - La Spezia (Itálie) - Civitavecchia (Itálie) - Valencia (Španělsko)…
Cena od13 090 Kč
1 termín od 1. 11. 2021