Janov - Plujeme.cz

Janov

Janov, největší přístav Itálie, hlavní město italského regionu Ligurie již ve 14. století nazval světoznámý italský spisovatel a básník Francesco Petrarca hrdý Janov. Již ve středověku byli obyvatelé Janova Ti, se kterými se ve Středomoří muselo počítat. Jako centrum samostatné námořní republiky porazili v roce 1248 své největší konkurenty Pisánce. Zuby si vylámali v bojích o obchod s orientem na Benátkách, roku 1381 byli Janované u Chioggi poraženi.
Historické centrum Janova patří k největším v Evropě. Návštěvník snadno zabloudí v typicky úzkých, tmavých uličkách, nazývaných Carrugi, nebo se může ocitnout na prostranstvích před honosnými paláci, mezi něž patří například Palazzo San Giorgio ze 13. století, ve kterém sídlila Banco di San Giorgio – státní banka, která spravovala daňové příjmy i zisky pocházející z kolonií, financovala také války španělských Habsburků. Najdeme zde i hojné zastoupení církevních staveb, pro příklad a inspiraci třeba Katedrála sv. Vavřince, vysvěcená roku 1118, kostel San Ambrogio e Andrea – bazilika v gotickém slohu, či románský kostel San Giovanni di Pré, největší chrám Janova - Basilica Santa Maria Assunta in Carignano, San Stefano, nejstarší kostel Janova z r. 444 a to je pouze zlomek historicky zajímavých kostelů tohoto starobylého města. Mimo kostelů je možné obdivovat třeba městské brány, převážně z 12. století, například Porta Soprana, Porta dei Vacca, či věž ze stejné doby, Torre Embriaci, nacházející se na stejnojmenném náměstí. Vzhledem k tomu, že Janov je přístavem, za zmínku stojí i maják Lanterna, pocházející z roku 1543 a tyčící se do výšky 117 m. Odpoutáme-li se od paláců, kostelů, historických domů, můžeme se přenést i do našeho století, kdy celosvětově používáme slovo, jehož vznik se připisuje právě Janovu a jeho námořníkům. Které to je? - džíny, právě tyto kalhoty ušité z kdysi podřadného a levného, ale velmi pevného materiálu – džínoviny, nosili janovští námořníci. Označení jeans je americkou zkomoleninou francouzského názvu města Genes, Janova.
Jméno, které je neodmyslitelně spojeno s Janovem je jméno objevitele Ameriky, Kryštofa Kolumba. Slavný mořeplavec prožil dětství v domě Casa di Colombo a právě z Janova se vydával na své objevitelské plavby.

Plavby v této destinaci:

8 denní plavba na lodi MSC Seaside

Janov (Itálie) - Marseille (Francie) - Syracuse (Itálie) - Taranto (Itálie) - Civitavecchia…
Cena od7 990 Kč
2 termíny od 30. 10. 2021

8 denní plavba na lodi MSC Seaside

Syracuse (Itálie) - Taranto (Itálie) - Civitavecchia (Itálie) - Janov (Itálie) -…
Cena od10 490 Kč
2 termíny od 26. 10. 2021

8 denní plavba na lodi MSC Seaside

Taranto (Itálie) - Civitavecchia (Itálie) - Janov (Itálie) - Marseille (Francie)…
Cena od6 690 Kč
2 termíny od 27. 10. 2021

8 denní plavba na lodi MSC Seaside

Civitavecchia (Itálie) - Janov (Itálie) - Marseille (Francie) - Syracuse (Itálie)…
Cena od9 190 Kč
1 termín od 29. 10. 2021

5 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Valencia (Španělsko) - Barcelona (Španělsko) - Marseille (Francie) - Janov (Itálie)…
Cena od6 190 Kč
1 termín od 5. 11. 2021

8 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Barcelona (Španělsko) - Marseille (Francie) - Janov (Itálie) - Civitavecchia (Itálie)…
Cena od10 290 Kč
24 termínů od 6. 11. 2021

5 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Barcelona (Španělsko) - Marseille (Francie) - Janov (Itálie) - Civitavecchia (Itálie)…
Cena od6 190 Kč
1 termín od 6. 11. 2021

4 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Barcelona (Španělsko) - Marseille (Francie) - Janov (Itálie) - Civitavecchia (Itálie)…
Cena od4 590 Kč
1 termín od 6. 11. 2021