Catania - Plujeme.cz

Catania

Catanie, město, jemuž se přezdívá dcera Etny, leží u 30 kilometrů vzdáleného hlavního kráteru. Bylo založeno pravděpodobně kolem roku 729 před naším letopočtem a jeho prvními osadníky se stali Řekové z Naxosu, které postupně vystřídali Římané, Barbaři, Saracéni, Normané či Aragonci.
Po probuzení Etny roku 1669 došlo k veliké zkáze města - láva protékala přímo ulicemi města. U Castello Ursino se proud rozdělil a zaplnil i starý přístav. Obyvatelé města v tuto chvíli vůbec netušili, že bude ještě mnohem hůř – v roce 1693 se při zemětřesení město změnilo v pouhé trosky a popel.
Brzy však začala nová velkolepá výstavba města pod vedením Giovanni Batista Vaccariniho a to ve znamení černého lávového baroka.
Jeho elegantní budovy obklopují centrální náměstí Piazza del Duomo i samotný dóm (trojlodní bazilika s románským normanským chórem z 11. století, přestavěná po zemětřesení z roku 1693) – hlavní městský svatostánek.
Dóm je zasvěcen svaté Agátě – patronce města, jejíž relikvie uchovává. Místní si své patronky velmi váží a není se čemu divit: podle legend to byla právě ona, kdo město nejednou uchránil před živelnou katastrofou. Svým závojem údajně dokázala zastavit i proud tekoucí lávy. Nakonec byla v římském divadle předhozena lvům.
Náměstí Piazza del Duomo dominuje fontána se sochou slona – symbolem města, který je taktéž zhotovený z černého lávového kamene.
Spojení slona s městem sahá podle místních legend až do dávných dob jeho založení. Z náměstí vybíhají i hlavní nákupní ulice. Jedním takovým bulvárem je Via Vittorio Emanuele, na jejímž místě se kdysi nacházely hradby kolem antického města. Via Etnea je širokým bulvárem, lemovaným elegantními paláci, obchody a bary, který – jak název napovídá – směřuje přímo k vulkánu.
Mezi zajímavé památky patří kostel San Nicolo, je největší sakrální stavbou na Sicílii, návštěvníky pak určitě překvapí jeho strohost a nezdobnost. Naproti tomu překrásně zdobené interiéry divadla Teatro Bellini, i divadlo vystavěné v neorenesančním slohu svědčí o vášnivé lásce Italů k opeře. Mezi dochované klenoty patří Teatro Romano z 2.století před naším letopočtem, snad každého ohromí svojí velikostí, v dobách největší slávy pojmulo až 7000 diváků. Na stavbu byly použity černé bloky lávy, mramor a cihly. Čtvercová pevnost s kulatými rohovými věžemi Castello Ursino ležela až do erupce roku 1669 přímo u moře, ovšem masy lávy posunuly hranici pobřeží, takže dnes ji najdeme od pobřeží přibližně jeden kilometr. Za návštěvu stojí i ulice Via Crociferi, která začíná i končí obloukem, lemují ji jak paláce, tak kostely.

Plavby v této destinaci:

12 denní plavba na lodi Celebrity Infinity

VENICE (Itálie) - RIJEKA (Chorvatsko) - SPLIT (Chorvatsko) - SANTORINI (Řecko) -…
Cena od54 500 Kč
1 termín od 9. 8. 2021

8 denní plavba na lodi Celebrity Infinity

ROME (CIVITAVECCHIA) (Itálie) - CATANIA (Itálie) - VALLETTA (Malta) - KOTOR (Černá…
Cena od32 400 Kč
1 termín od 2. 8. 2021

9 denní plavba na lodi Costa Luminosa

Trieste (Itálie) - Benátky (Itálie) - Bari (Itálie) - Korfu (Řecko) - La Valletta…
Cena od10 499 Kč
1 termín od 5. 11. 2022

8 denní plavba na lodi Costa Luminosa

Benátky (Itálie) - Bari (Itálie) - Korfu (Řecko) - La Valletta (Malta) - Catania…
Cena od9 499 Kč
1 termín od 6. 11. 2022

10 denní plavba na lodi Costa Deliziosa

Trieste (Itálie) - Split (Chorvatsko) - Pireus/Atény (Řecko) - Katakolon / Olympia…
Cena od23 899 Kč
1 termín od 30. 12. 2021

14 denní plavba na lodi Costa Fascinosa

Savona (Itálie) - Marseille (Francie) - Barcelona (Španělsko) - La Valletta (Malta)…
Cena od24 399 Kč
1 termín od 15. 5. 2022

9 denní plavba na lodi Jewel of the Seas

ATHENS (PIRAEUS) (Řecko) - SANTORINI (Řecko) - OLYMPIA (KATAKOLON) (Řecko) - CATANIA…
Cena od18 500 Kč
1 termín od 17. 10. 2022

10 denní plavba na lodi Jewel of the Seas

ATHENS (PIRAEUS) (Řecko) - SANTORINI (Řecko) - OLYMPIA (KATAKOLON) (Řecko) - CATANIA…
Cena od27 800 Kč
1 termín od 28. 9. 2022