Benátky
Historické jádro města leží na několika ostrůvcích v laguně v Jaderském moři. Od roku 1987 jsou zařazeny na seznam UNESCO, zdejší přístav patří mezi nejkrásnější přístavy v Evropě. Celým městem jsou protkány soustavy vodních kanálů umožňující rekreační i kyvadlovou dopravu a kolem 400 mostů vedoucí přes ně.
Plavba na gondole, jedné z loděk typických pro Benátky, které se zde plaví již od 11. století, se stala neodmyslitelnou součástí návštěvy města. Patronem gondoliérů je český světec Jan Nepomucký, který má zde vedle kostela sv. Jeremiáše i sochu.
Benátky se potápí
Právě turistický ruch je jedním z nejdůležitějších faktorů místní ekonomiky, ročně sem zavítá až 25 milionů turistů z celého světa. V Benátkách žije asi 260 000 obyvatel, počet ovšem klesá, lidé se z Benátek stěhují do okolních měst, především kvůli vysokým cenám.
Hladina moře v Benátkách stále stoupá a město se často potýká s tzv. vysokou vodou (acqua alta), kdy zvýšená hladina moře zasahuje do ulic i náměstí. Obyvatelé jsou na to ovšem zvyklí, téměř každý má svou vlastní loďku a vláda je v nutných případech připravená budovat vyvýšené chodníky. V úrovni hladiny ovšem bydlí jen málokdo, Benátky se každý rok asi o 1 milimetr "potápí", ceny domů jsou zde také nejnižší.
Benátky historie
Název Venezia (Benátky) pochází již z dob stěhování národů, kdy se na tomto území usadil kmen Venetů (Benetů). Postupem času se z Benátek stalo významné centrum pro obchod s Byzantskou říší a východním středomořím, námořní velmoc s několika koloniemi a jedna nejvýznamnějších a nejsilnějších italských republik. Svůj vrchol zažívala Benátská republika v 15. a 16. století, kdy se stala důležitým centrem renesančního výtvarného umění, architektury, divadla i hudby. Z významných benátských rodáků můžeme zmínit například dramatika, autora díla Sluha dvou pánů, Carla Goldoniho, nebo také hudebního skladatele Antonia Vivaldiho.
Benátky historie
V 18. století město postupně upadalo, až v roce 1797 upadlo definitivně po okupaci Francouzů. Po konci napoleonských válek Benátky připadly Rakouskému císařství a místní se proti další vlně okupace bouřili. V roce 1866 se město připojilo k nově sjednocené Itálii, po jednoznačném plebiscitu obyvatel.
Místní architektura má originální charakter, díky svým historickým spojením s Orientem je mnoho budov postavených ve speciálním uměleckém slohu zvaného benátská gotika. Jde o kombinaci klasické gotiky s byzantskými a islámskými vlivy. Zbytek budov je v renesančním či barokním stylu.
Benátky náměstí San Marco
Jedním z hlavních turistických cílů je Náměstí sv. Marka se stejnojmennou bazilikou, postavenou v roce 1094 a vyzdobenou v průběhu následujících čtyř století. Naproti stojí zvonice sv. Marka považována za symbol Benátek. Nachází se zde i benátský orloj.
Kolem hlavní ulice, tedy kanálu Carlo Grande, stojí dva paláce, jedním z nich je jeden z nejstarších paláců Ca' da mosto. Přestože se jedná o hlavní kanál ve městě, mosty na něm najdeme jenom dva včetně mostu Ponte Rialto, na kterém najdeme i obchody.
Milovníci umění by neměli vynechat návštěvu galerie Galleria dell'Accademia, která nabízí největší sbírku benátského umění od gotiky přes renesanci až po baroko.
Plavby v této destinaci: