Reykjavík - Plujeme.cz

Reykjavík

Reykjavík leží na jihozápadě Islandu je hlavním a největším městem země. Jedná se o nejseverněji položené hlavní město světa, ale také o nejzápadnější město v rámci Evropy. Vzhledem k poloze města je tu v létě téměř stále světlo, zatímco v zimě si zde lidé užijí světla maximálně 4 hodiny. Reykjavík je domovem asi 120 tisíc obyvatel, celá metropolitní oblast tzv. Velkého Reykjavíku asi 200 tisíc obyvatel, což jsou dvě třetiny obyvatel celého ostrova.
Reykjavík byl založen vikingským osadníkem Ingólfrem Arnarssonem již v roce 874. Ten ho pojmenoval Reykjavík, což v překladu znamená „kouřová zátoka“. Tento název odkazoval na horké prameny a gejzíry v blízkém okolí. Později, roku 1226, se osada začala rozvíjet díky augustiniánskému klášteru postavenému na nedalekém ostrově Viðey. V 18. století zde byla vybudována křesťanská katedrála a město se stalo významným obchodním a námořním centrem. V roce 1786 získal Reykjavík městská práva a od roku 1904 byl oficiálním sídlem vlády. Po vyhlášení nezávislého státu roku 1944 se Reykjavík stal jeho hlavním městem. Stejně jako v minulosti je i dnes pro ekonomiku města důležitý hlavně rybolov, konzervárenský a lehký průmysl a také rostoucí turistický ruch.
Reykjavík je udržované a čisté město s příjemnou atmosférou, které nabízí celou řadu zajímavostí. Určitě zajímavou budovou je místní radnice postavená z oceli, skla a chromu, která stojí na břehu jezera. Dále byste neměli vynechat návštěvu kulturního centra Nordic House a moderního kostela Hallgrímskirkja s fasádou připomínající obrovské varhany. Kostel má 75 metrů vysokou věž na kterou se lze dostat výtahem a poté si už jen můžete užívat ten krásný výhled, který odsud je. Pestrá je zde i nabídka muzeí, kterým vévodí národní muzeum či muzeum penisů s největší sbírkou zvířecích penisů na světě. Pokud vás zajímají nákupy, zamiřte do ulice Laugavegur, která je lemovaná nejen různými obchody, ale také mnoha kavárnami a restauracemi. Reykjavík je také ideálním výchozím bodem pro návštěvu „zlatého okruhu“, ve kterém jsou zahrnuty tři nejvýznamnější přírodní atrakce v okolí města. Mluvíme zde o nádherném kaskádovitém vodopádu Gullfoss, gejzíru Geysir a národním parku Thingvellir, který byl dokonce zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Plavby v této destinaci:

22 denní plavba na lodi MSC Poesia

Trasa plavby: Warnemunde (Německo) - Akureyri (Island) - Isafjordur (Island) - Proplutí…
Cena od69 990 Kč
1 termín od 10. 7. 2022

15 denní plavba na lodi Celebrity Summit

CAPE LIBERTY (USA) - HALIFAX (Kanada) - QAQORTOQ (Grónsko) - PRINS CHRISTIAN SUND(CRUISE)…
Cena od56 900 Kč
1 termín od 1. 8. 2021

15 denní plavba na lodi Celebrity Summit

SOUTHAMPTON (Velká Británie) - KIRKWALL (Velká Británie) - AKUREYRI (Island) - REYKJAVIK…
Cena od56 300 Kč
1 termín od 15. 8. 2021

13 denní plavba na lodi Celebrity Summit

CAPE LIBERTY (USA) - HALIFAX (Kanada) - ST.JOHN'S - QAQORTOQ (Grónsko) - PRINS CHRISTIAN…
Cena od47 700 Kč
1 termín od 7. 8. 2022

13 denní plavba na lodi Celebrity Summit

REYKJAVIK (Island) - ISAFJORDUR (Island) - AKUREYRI (Island) - PRINS CHRISTIAN SUND(CRUISE)…
Cena od44 100 Kč
1 termín od 19. 8. 2022

13 denní plavba na lodi Azamara Quest

DUBLIN (Irsko) - REYKJAVIK (Island) - REYKJAVIK (Island) - ISAFJORDUR (Island) -…
Cena od81 000 Kč
1 termín od 16. 8. 2021

15 denní plavba na lodi Celebrity Silhouette

SOUTHAMPTON (Velká Británie) - ST. PETER PORT - WATERFORD(DUNMORE E.)IRELAND - CORK…
Cena od77 100 Kč
1 termín od 4. 9. 2021

13 denní plavba na lodi Jewel of the Seas

AMSTERDAM (Nizozemí) - AKUREYRI (Island) - AKUREYRI (Island) - REYKJAVIK (Island)…
Cena od34 000 Kč
1 termín od 7. 8. 2022