Amsterdam - Plujeme.cz

Amsterdam

Amsterdam je hlavním a nejlidnatějším městem Nizozemska. Leží na břehu Severního moře. Dnes zde žije přibližně 800 000 obyvatel, téměř třetina má ovšem původ v zahraničí. V Amsterdamu žijí totiž obyvatelé 177 národností, zejména Němci, Britové, Skandinávci, dále Číňané, kteří ve větším počtu imigrovali do Evropy poté, co se z Číny stala republika v roce 1911, mnoho z nich našlo domov právě v Amsterdamu, dnes zde stojí i čínská čtvrť. Naopak hodně původních Holanďanů se přesídlila z hlavního města do okolních menších měst, jako Almere nebo Amstelveen.
Ve starověku území patřilo na nějaký čas Římanům, poté i Frankům. Po zániku Franské říše v 9. století se dnešní Nizozemí rozpadlo na několik malých států. Až kolem roku 1000 se na území s promáčenou půdou a bažinami vybudoval menší rybářský přístav, pro ochranu proti povodním byla postavena přehrada a systém odvodňovacích kanálů. V okolí přehrady, ležící na řece Amstel, vzniklo nové město, pojmenované po přehradě (dam) a řece, na které je postavena (Amstel) - Amsterdam, někdy také nazývaný Amsterodam. Dnes čtvrť kolem přístavu nese jméno Ijmuiden. Na přelomu 13. a 14. století získalo město městská práva a již o pár století později byl Amsterdam významným centrem obchodu a mořeplavby. Byl jedním z nejdůležitějších míst pro lodní přepravu zboží v Evropě vůbec, obchodní cesty odsud mířili do celého světa, včetně Indie, či Afriky. Vrcholem bylo pro hlavní město Nizozemska 17. století, díky své kultuře, zejména co se týká výtvarného umění (Rembrandt, Goyen, později i Van Gogh), si město získalo světové jméno. Dnes se zde nacházejí významné galerie umění. V tomto období byl Amsterdam čtvrtým největším kulturním centrem Evropy, hned po Londýnu, Paříži a Neapoli. Během napoleonských válek město upadalo, rozvíjet se opět začalo od roku 1815, po vzniku Nizozemského království, kdy Amsterdam získal status hlavního města. Dnes je významným finančním a kulturním centrem země, královská rodina, parlament a vláda ale sídlí v Haagu.
Amsterdam je poněkud kontroverzní město. Mezi starší generací obyvatel a některými okolními státy je město neblaze proslaveno pro místními oblíbenou a poměrně snadno dostupnou marihuanu, která se prodává v místních tzv. Coffee shopech. V historickém centru De Wallen se kromě krásných budov a památek nachází také tzv. Čtvrt červených luceren, místo zbarvené červenými neonovými světly využívané pro legální prostituci.
Amsterdamu se také přezdívá Město na vodě, nebo Holandské Benátky pro své místní městské kanály zvané grachty, po kterých proplouvají turistické loďky a čluny. Romantické centrum nabízí procházku podél grachtů, kolem krásné architektury amsterdamských budov, či přímo projížďku na jedné z lodiček, pochutnat si zde můžete na vyhlášených waflích, hranolkách s majonézou nebo mnoha druzích holandských sýrů.
Nejen Amsterdam, ale celé Nizozemí je známé pro svoji eko-friendly politiku. Velice oblíbeným a hojně používaným prostředkem pro dopravu jsou kola, která narozdíl od ostatních způsobů dopravy neznečišťují životní prostředí.
Turistický ruch tvoří podstatnou část hospodářství města. Mnoho turistů, kteří sem zavítají, nevynechají návštěvu domu Anny Frankové, ve kterém se skrývala před německými nacisty. Oblíbená jsou i umělecká muzea, například Rijksmuseum - největší v celém Holandsku, nebo Van Gogh museum věnované nejznámějšímu holandskému umělci. Za návštěvu stojí i amsterdamská botanická zahrada. Před městskou univerzitou je také vztyčen pomník holandskému filosofovi Baruchu Spinozovi, který v Amsterdamu pobýval a pracoval.
Každých pět let se v přístavu koná akce SAIL Amsterdam, světová přehlídka lodí.

Plavby v této destinaci:

6 denní plavba na lodi MSC Magnifica

Hamburk (Německo) - Southampton (Velká Británie) - Le Havre (Francie) - Zeebrugge…
Cena od7 190 Kč
1 termín od 14. 11. 2021

8 denní plavba na lodi MSC Magnifica

Southampton (Velká Británie) - Le Havre (Francie) - Zeebrugge (Belgie) - Amsterdam…
Cena od5 190 Kč
21 termínů od 16. 11. 2021

8 denní plavba na lodi MSC Magnifica

Le Havre (Francie) - Zeebrugge (Belgie) - Amsterdam (Nizozemí) - Hamburk (Německo)…
Cena od5 190 Kč
21 termínů od 17. 11. 2021

8 denní plavba na lodi MSC Magnifica

Zeebrugge (Belgie) - Amsterdam (Nizozemí) - Hamburk (Německo) - Southampton (Velká…
Cena od5 190 Kč
20 termínů od 18. 11. 2021

8 denní plavba na lodi MSC Magnifica

Amsterdam (Nizozemí) - Hamburk (Německo) - Southampton (Velká Británie) - Le Havre…
Cena od5 190 Kč
20 termínů od 19. 11. 2021

8 denní plavba na lodi MSC Magnifica

Hamburk (Německo) - Southampton (Velká Británie) - Le Havre (Francie) - Zeebrugge…
Cena od5 190 Kč
17 termínů od 21. 11. 2021

12 denní plavba na lodi Costa Fortuna

Amsterdam (Nizozemí) - Maloy (Norsko) - Alesund (Norsko) - Olden (Norsko) - Vik (Norsko)…
Cena od37 599 Kč
1 termín od 21. 7. 2022

15 denní plavba na lodi Costa Fortuna

Amsterdam (Nizozemí) - Stavanger (Norsko) - Molde (Norsko) - Andalsnes (Norsko) -…
Cena od45 099 Kč
1 termín od 7. 7. 2022