Pointe-à-Pitre - Plujeme.cz

Pointe-à-Pitre

Pointe-à-Pitre je největší město ostrova Guadeloupe, náležícího k souostroví Malé Antily v Karibiku, spadající pod nadvládu Francie. Patří mezi Závětrné ostrovy, kde mají převládající východní větry menší intenzitu, než u sousedních Návětrných ostrovů. Slaná řeka Salée rozděluje území na Basse-Terre a Grande-Terre. Kolem roku 1713 – 1730 byla snaha o založení města právě v místech, kde se nachází dnešní Pointe-à-Pitre, ale kvůli bažinám několik prvních pokusů o založení města ztroskotalo. V roce 1764 bylo město Pointe-à-Pitre oficiálně založeno guvernérem Gabrielem de Clieu a královským nařízením byly bažiny odvodněny, což výstavbu města konečně umožnilo. Město během let mnohokrát poškodily požáry, zemětřesení a hurikány, ale i epidemie cholery.
Pointe-à-Pitre nalezneme na východním, spíše rovinatém Grande-Terre, kde se nacházejí jak překrásné pláže s bílým pískem, tak i křišťálová voda. Pro to je na této části území nejen více obyvatel, ale i hotelových komplexů. Basse-Terre je pravým opakem – území je převážně hornaté, krajině dominuje sopka Sufriére, tyčící se do úctyhodné výšky 1467 m n.m. Její svahy pokrývají bujné deštné pralesy, bohaté na faunu a flóru, protékají zde čisté řeky, najdeme tu termální prameny i křišťálové vodopády Chutes du Carbet. Nádherná příroda této části ostrova byla vyhlášena oficiálně národním parkem Gaudeloupe v roce 1989. K parku náleží i přímořská rezervace s bohatým podmořským životem, který je možné pozorovat ze člunů s proskleným dnem.
Prvním Evropanem, který na tento ostrov vstoupil, byl Kryštof Kolumbus při své druhé výpravě do Nového světa roku 1493. Nazval jej Santa Maria de Guadeloupe de Extremadura, podle stejnojmenného španělského obrazu. Španělé však ostrov nikdy zcela neovládli, to se podařilo až Francouzům. Ti zdecimovali místní obyvatele, které nahradili černými otroky z Afriky. Rozsáhlé třtinové plantáže, které zde vznikly zajistily velké výnosy, pro které se ostrov snažili získat také Britové. Vídeňský kongres v r. 1815 ale rozhodl ve prospěch Francie a od té doby je Guadeloupe její integrální součástí, tudíž součástí Evropské unie s měnou euro.
Příjemným místem k posezení v zeleni s kávou či nějakou dobrotou je Place de la Victorie, centrum města. Do pravé atmosféry této oblasti nás jednoznačně vtáhne Marché St. Antoine, místní trh plný exotické vůně, koření, pravé čokolády, místních pochoutek, ale i řemeslné výroby.

Plavby v této destinaci:

17 denní plavba na lodi Costa Diadema

Mimořádně krásný lodní zájezd včetně letecké přepravy, služeb českého delegáta a…
Cena od69 990 Kč
2 termíny od 20. 1. 2022

12 denní plavba na lodi Costa Pacifica

La Romana (Dominikán.rep.) - Aruba (Nizozemské Antily) - Curacao (Nizozemské Antily)…
Cena od32 899 Kč
1 termín od 28. 12. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Seaview

Fort de Francie (Martinik) - Pointe-a-Pitre (Guadeloupe) - Castries (Sv.Lucie) -…
Cena od14 790 Kč
5 termínů od 4. 12. 2021

15 denní plavba na lodi MSC Seaview

Fort de Francie (Martinik) - Pointe-a-Pitre (Guadeloupe) - Castries (Sv.Lucie) -…
Cena od27 490 Kč
4 termíny od 4. 12. 2021

15 denní plavba na lodi MSC Seaview

Pointe-a-Pitre (Guadeloupe) - Road Town (Panenské o. (britské)) - Philipsburg (Nizozemské…
Cena od31 290 Kč
2 termíny od 26. 12. 2021

15 denní plavba na lodi MSC Seaview

Fort de Francie (Martinik) - Pointe-a-Pitre (Guadeloupe) - Castries (Sv.Lucie) -…
Cena od28 790 Kč
2 termíny od 1. 1. 2022

15 denní plavba na lodi MSC Seaview

Pointe-a-Pitre (Guadeloupe) - Castries (Sv.Lucie) - Bridgetown (Barbados) - Saint…
Cena od31 290 Kč
2 termíny od 2. 1. 2022

15 denní plavba na lodi MSC Seaview

Bridgetown (Barbados) - Port of Španělsko (Trinidad a Tobago) - Saint George (Grenada)…
Cena od34 090 Kč
2 termíny od 7. 12. 2021