Helsinky - Plujeme.cz

Helsinky


Helsinky jsou hlavním městem Finska. Žije v něm kolem 650 tisíc obyvatel. Leží na pobřeží Baltského moře u Finského zálivu.
Město založil již v roce 1550 švédský král Gustav I. Vasa, kdy Finsko spadalo do švédského království. Na svůj status hlavního města si však Helsinky musely ještě nějakou dobu počkat. Gustav chtěl postavit nové pobřežní město s přístavem, které by tak mohlo konkurovat a zároveň se obchodně spojit s nedalekým Tallinnem. Původně bylo ovšem město postaveno několik kilometrů dál na severovýchod, v ústí řeky Vantaa. Město se přemístilo na svou současnou polohu až v roce 1640. Helsinky se dnes rozkládají na finském poloostrově a cca 300 přiléhajících ostrůvcích. Během 18. století se zde rychle šířil vliv Ruska, několikrát byly Helsinky Ruskem obsazeny, až v roce 1809 dostali Rusové pod svou vládu celé Finsko. O tři roky později jmenoval Alexandr I. Helsinky novým hlavním městem. V roce 1917 se Finsko stalo nezávislým státem. Během druhé světové války bylo finské hlavní město silně poničeno, avšak následně poměrně rychle obnoveno a již v roce 1952 se zde konaly XV. letní olympijské hry, na kterých Československo získalo 13 medailí, zejména zásluhou Emila Zátopka, který získal 3 zlaté medaile. Dnes je zde možné navštívit olympijský stadion, jehož součástí je i 72 metrů vysoká věž a muzeum sportu.
Helsinky tvoří s okolními městy Vantaa, Espoo a Kauniainen metropolitní oblast s přibližně milionem obyvatel. Jsou také světově známé jako centrum moderního designu. V helsinské čtvrti The design district si na své přijdou milovníci módy, designu i umění, čtvrt nabízí široké nákupní možnosti, muzea, galerie a kavárny.
Helsinský přístav leží hned u Trhového náměstí - Kauppatori. Nachází se zde také Chrám Zesnutí Bohorodičky, někdy též nazývaný jako Chrám věčného spánku Panny Marie. Jde o největší pravoslavný chrám v Evropě. Nedaleko přístavu se nachází Senátní náměstí - Senaatintori, kterému dominuje bílá luteránská katedrála Tuomiokirkko, která byla postavena v polovině 19. století. Zde je také možné vidět nejstarší kamenný dům v Helsinkách z roku 1757. Uprostřed náměstí stojí bronzová socha ruského cara Alexandra II. Za návštěvu stojí také helsinská ulice Sofiankatu, která byla přeměněna na muzeum města. Dalším zajímavým místem je poté kostel Temppelinaukio ve čtvrti Töölö, který je vytesaný ve skále.
Pár minut trajektem od centra leží helsinská námořní pevnost a hrad Suomennlina, která byla postavena ještě za dob švédského království v 18. století. Od roku 1991 je zapsána v Seznamu světového dědictví UNESCO.
Finská gastronomie obsahuje zejména pokrmy plné ryb a mořských plodů a místní zvěřiny, jako jsou losi a sobi. Oblíbené jsou taky různé druhy sladkého pečiva, například Rönttönen - koláč plněný bramborovou kaší a brusinkami, či Laskiaispulla - kynutá žemle plněná mandlemi.

Plavby v této destinaci:

8 denní plavba na lodi Costa Fortuna

Velice zajímavý lodní zájezd včetně letecké dopravy, transferů a služeb českého…
Cena od28 990 Kč
1 termín od 19. 6. 2021

15 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Hellesylt-Geiranger (Norsko) - Alesund (Norsko)…
Cena od41 490 Kč
4 termíny od 18. 6. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Helsinky (Finsko) - St Petersburg (Rusko) - Tallin…
Cena od19 190 Kč
8 termínů od 14. 5. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kodaň (Dánsko) - Helsinky (Finsko) - St Petersburg (Rusko) - Tallin (Estonsko) -…
Cena od19 190 Kč
7 termínů od 15. 5. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kodaň (Dánsko) - Helsinky (Finsko) - St Petersburg (Rusko) - Tallin (Estonsko) -…
Cena od23 090 Kč
1 termín od 4. 9. 2022

15 denní plavba na lodi Celebrity Silhouette

SOUTHAMPTON (Velká Británie) - OSLO (Norsko) - COPENHAGEN (Dánsko) - STOCKHOLM (Švédsko)…
Cena od71 500 Kč
2 termíny od 15. 5. 2021

12 denní plavba na lodi MSC Splendida

Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Gdyně (Polsko) - Visby (Švédsko) - Helsinky (Finsko)…
Cena od23 590 Kč
1 termín od 2. 5. 2021

22 denní plavba na lodi MSC Splendida

Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Gdyně (Polsko) - Visby (Švédsko) - Helsinky (Finsko)…
Cena od37 390 Kč
1 termín od 2. 5. 2021