Tallinn - Plujeme.cz

Tallinn

Tallin je hlavní město Estonska a leží na severním pobřeží země u Finského zálivu.
Jediným oficiálním jazykem je estonština, jako svůj mateřský jazyk ji ovšem uvádí pouze 50% obyvatel. Tallin patřil donedávna pod nadvládu Ruska, Rusové zde dnes tvoří 45% obyvatel. Následky komunistické éry si město nese dodnes, některé jeho části, zejména předměstí, stále dýchají atmosférou komunismu. Kromě středověkého historického centra, které je od roku 1997 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, je ovšem zbytek města až překvapivě moderní, nechybí zde mnoho výškových budov a moderní technologie po celém městě. Tallin se, i přes svůj menší počet obyvatel, kolem půl milionu, řadí k těm nejrychleji rozvíjejícím městům Evropy. Na rozdíl od zbytku země je v Tallinu životní úroveň vysoko nad průměrem EU a vytváří se zde více než polovina HDP celé země. Příčinou těchto ukazatelů je především silný rozvoj v oblasti informačních technologií, právě zde vznikl například Skype.
Na začátku 13. století dobyli město Dánové v čele s králem Valdemarem. Město pojmenovali Reval a toto jméno si neslo až do roku 1917. I přes dánskou nadvládu se v Tallinu usídlili Němci a ve 14. století Dánové město prodali Řádu německých rytířů. Od poloviny 16. století v zemi vládli Švédové a v první polovině 18. století získali území od Švédska Rusové s Petrem Velikým v Severní válce a na dlouhou dobu se ujali vlády. Nezávislost na Sovětském svazu vyhlásilo Estonsko 24. února 1918, o necelé dva roky později nezávislost uznala Moskva mírovou smlouvu, kterou tak ukončila Estonskou válku za nezávislost. Během roku 1944 zemi opět dobyla Rudá armáda. Mnoho obyvatel poté uprchlo ze země. Až v roce 1991 Estonsko opět vyhlásilo tentokrát definitivní nezávislost na Sovětském svazu.
Městem neprotéká žádná velká řeka, hlavním orientačním bodem je Radniční náměstí s vysokou štíhlou věží budovy radnice. Nedaleko odtud leží kostel svatého Ducha, který má pro Estonce velký historický význam. V roce 1535, kdy ještě zdaleka neexistovalo Estonsko jako samostatný stát, se zde odehrála první mše v Estonštině.
Dalším významným kostelem je kostel svatého Olafa, jehož součástí je nejvyšší věž města.
Kousek na východ od starého města se nachází palác Kardiorg, který nechal Petr Veliký postavit pro svou litevskou milenku Martu, se kterou se po čase oženil a stala se z ní ruská carevna Kateřina. V okolí paláce má vilu prezidentka Estonska Kersti Kaljulaidová.
Nachází se zde také muzeum mořeplavby. Nedaleko od něj je pomník připomínající estonskou námořní katastrofu z roku 1994, kdy při potopě lodi Estonia přišlo o život 852 lidí.

Plavby v této destinaci:

8 denní plavba na lodi Costa Fortuna

Velice zajímavý lodní zájezd včetně letecké dopravy, transferů a služeb českého…
Cena od28 990 Kč
1 termín od 19. 6. 2021

15 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Hellesylt-Geiranger (Norsko) - Alesund (Norsko)…
Cena od41 490 Kč
4 termíny od 18. 6. 2022

15 denní plavba na lodi Celebrity Silhouette

SOUTHAMPTON (Velká Británie) - OSLO (Norsko) - COPENHAGEN (Dánsko) - STOCKHOLM (Švédsko)…
Cena od71 500 Kč
2 termíny od 15. 5. 2021

8 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Helsinky (Finsko) - St Petersburg (Rusko) - Tallin…
Cena od19 190 Kč
8 termínů od 14. 5. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kodaň (Dánsko) - Helsinky (Finsko) - St Petersburg (Rusko) - Tallin (Estonsko) -…
Cena od19 190 Kč
7 termínů od 15. 5. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kodaň (Dánsko) - Helsinky (Finsko) - St Petersburg (Rusko) - Tallin (Estonsko) -…
Cena od23 090 Kč
1 termín od 4. 9. 2022

12 denní plavba na lodi MSC Splendida

Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Gdyně (Polsko) - Visby (Švédsko) - Helsinky (Finsko)…
Cena od23 590 Kč
1 termín od 2. 5. 2021

22 denní plavba na lodi MSC Splendida

Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Gdyně (Polsko) - Visby (Švédsko) - Helsinky (Finsko)…
Cena od37 390 Kč
1 termín od 2. 5. 2021