Tallinn - Plujeme.cz

Tallinn

Tallin je hlavní město Estonska a leží na severním pobřeží země u Finského zálivu.
Jediným oficiálním jazykem je estonština, jako svůj mateřský jazyk ji ovšem uvádí pouze 50% obyvatel. Tallin patřil donedávna pod nadvládu Ruska, Rusové zde dnes tvoří 45% obyvatel. Následky komunistické éry si město nese dodnes, některé jeho části, zejména předměstí, stále dýchají atmosférou komunismu. Kromě středověkého historického centra, které je od roku 1997 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, je ovšem zbytek města až překvapivě moderní, nechybí zde mnoho výškových budov a moderní technologie po celém městě. Tallin se, i přes svůj menší počet obyvatel, kolem půl milionu, řadí k těm nejrychleji rozvíjejícím městům Evropy. Na rozdíl od zbytku země je v Tallinu životní úroveň vysoko nad průměrem EU a vytváří se zde více než polovina HDP celé země. Příčinou těchto ukazatelů je především silný rozvoj v oblasti informačních technologií, právě zde vznikl například Skype.
Na začátku 13. století dobyli město Dánové v čele s králem Valdemarem. Město pojmenovali Reval a toto jméno si neslo až do roku 1917. I přes dánskou nadvládu se v Tallinu usídlili Němci a ve 14. století Dánové město prodali Řádu německých rytířů. Od poloviny 16. století v zemi vládli Švédové a v první polovině 18. století získali území od Švédska Rusové s Petrem Velikým v Severní válce a na dlouhou dobu se ujali vlády. Nezávislost na Sovětském svazu vyhlásilo Estonsko 24. února 1918, o necelé dva roky později nezávislost uznala Moskva mírovou smlouvu, kterou tak ukončila Estonskou válku za nezávislost. Během roku 1944 zemi opět dobyla Rudá armáda. Mnoho obyvatel poté uprchlo ze země. Až v roce 1991 Estonsko opět vyhlásilo tentokrát definitivní nezávislost na Sovětském svazu.
Městem neprotéká žádná velká řeka, hlavním orientačním bodem je Radniční náměstí s vysokou štíhlou věží budovy radnice. Nedaleko odtud leží kostel svatého Ducha, který má pro Estonce velký historický význam. V roce 1535, kdy ještě zdaleka neexistovalo Estonsko jako samostatný stát, se zde odehrála první mše v Estonštině.
Dalším významným kostelem je kostel svatého Olafa, jehož součástí je nejvyšší věž města.
Kousek na východ od starého města se nachází palác Kardiorg, který nechal Petr Veliký postavit pro svou litevskou milenku Martu, se kterou se po čase oženil a stala se z ní ruská carevna Kateřina. V okolí paláce má vilu prezidentka Estonska Kersti Kaljulaidová.
Nachází se zde také muzeum mořeplavby. Nedaleko od něj je pomník připomínající estonskou námořní katastrofu z roku 1994, kdy při potopě lodi Estonia přišlo o život 852 lidí.

Plavby v této destinaci:

8 denní plavba na lodi Costa Favolosa

Velice zajímavý lodní zájezd včetně letecké dopravy, transferů a služeb českého…
Cena od28 990 Kč
1 termín od 18. 6. 2022

15 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

St Petersburg (Rusko) - Tallin (Estonsko) - Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Hellesylt-Geiranger…
Cena od34 790 Kč
5 termínů od 18. 5. 2022

15 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

St Petersburg (Rusko) - Tallin (Estonsko) - Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Oslo…
Cena od55 390 Kč
1 termín od 24. 8. 2022

15 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

St Petersburg (Rusko) - Tallin (Estonsko) - Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Hellesylt-Geiranger…
Cena od43 790 Kč
1 termín od 13. 7. 2022

15 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

St Petersburg (Rusko) - Tallin (Estonsko) - Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Southampton…
Cena od27 490 Kč
1 termín od 7. 9. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Helsinky (Finsko) - St Petersburg (Rusko) - Tallin…
Cena od18 990 Kč
8 termínů od 14. 5. 2022

13 denní plavba na lodi Celebrity Apex

AMSTERDAM (Nizozemí) - BERLIN (WARNEMUNDE) (Německo) - HELSINKI (Finsko) - ST. PETERSBURG…
Cena od62 900 Kč
1 termín od 8. 7. 2022

13 denní plavba na lodi Celebrity Apex

AMSTERDAM (Nizozemí) - BERLIN (WARNEMUNDE) (Německo) - HELSINKI (Finsko) - ST. PETERSBURG…
Cena od65 000 Kč
1 termín od 20. 8. 2022