Kodaň - Plujeme.cz

Kodaň

Kodaň, největší a zároveň hlavní město Dánska, leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager. Toto malebné historické město s řadou památek je domovem asi 1,2 mil. obyvatel. Kodaň byla od počátku významným přístavem i pevností díky své strategické poloze na důležité obchodní trase a spojnici Baltského a Severního moře. Dnes se město každoročně umisťuje na předních příčkách žebříčků kvality života a nejšetrnějším přístupem k přírodě na světě.
Podle archeologických průzkumů zde vzniklo první trvalé osídlení v roce 1043 a v tomto roce bylo město poprvé označeno jako Havn, což v dánštině znamená „přístav“. Ve 12. století význam Kodaně rostl a město se začalo rozvíjet jako obchodní středisko, které změnilo své jméno na København, neboli „přístav obchodníků“, a brzy se stalo největším městem v této části země. Rozvoji velmi pomohla poloha Kodaně mezi městy Roskilde a Lund, kde byly vybudovány římskokatolické katedrály, tudíž mělo město ideální pozici pro dopravu a obchod. Roku 1422 se Kodaň stala královským městem a v roce 1479 zde byla založena univerzita. Město dodnes zdobí mnoho krásných barokních budov ze 17. století. 18. století je známé jako „zlatý věk Dánska“, protože v té době přinesl zahraniční obchod velkou prosperitu obchodníkům i lodním společnostem. Ve stejném století město bohužel zasáhlo několik přírodních katastrof. V roce 1711, během velkého moru zde zemřela třetina populace města a jen o 17 let později zničil velký požár polovinu zástavby. Kodaň však i přes tohle všechno pokračovala v rozvoji a prosperitě. Během 2. sv. války bylo historické centrum hodně poničeno, ale naštěstí se dochovaly všechny cenné památky. Mluvíme například o královských sídlech, současných i bývalých, jako je Amalienborg, Christianborg a Rosenborg.
V Kodani můžete navštívit starý, ale velice malebný přístav Nyhavn s řadou pastelových domů a vyhlášených restaurací nebo kostel Marmorkirken s velkolepou kopulí. Nachází se zde největší skandinávské letiště a mezi nejnavštěvovanější turistické atrakce patří bronzová socha Malé mořské víly, v jejíž blízkosti se nachází původní vojenská pevnost Kastellet. V centru Kodaně můžete navštívit známý zábavní park Tivoli nebo muzeum Nová glyptotéka Carlsbergu.

Plavby v této destinaci:

8 denní plavba na lodi MSC Virtuosa

Trasa plavby: Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Hellesylt/Geiranger (Norsko) - Alesund…
Cena od23 990 Kč
1 termín od 3. 7. 2021

22 denní plavba na lodi MSC Poesia

Trasa plavby: Warnemunde (Německo) - Akureyri (Island) - Isafjordur (Island) - Proplutí…
Cena od69 990 Kč
1 termín od 11. 7. 2021

15 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Hellesylt-Geiranger (Norsko) - Alesund (Norsko)…
Cena od41 490 Kč
4 termíny od 18. 6. 2022

15 denní plavba na lodi Celebrity Silhouette

SOUTHAMPTON (Velká Británie) - OSLO (Norsko) - COPENHAGEN (Dánsko) - STOCKHOLM (Švédsko)…
Cena od71 500 Kč
2 termíny od 15. 5. 2021

8 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kiel (Německo) - Kodaň (Dánsko) - Helsinky (Finsko) - St Petersburg (Rusko) - Tallin…
Cena od19 190 Kč
8 termínů od 14. 5. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kodaň (Dánsko) - Helsinky (Finsko) - St Petersburg (Rusko) - Tallin (Estonsko) -…
Cena od19 190 Kč
7 termínů od 15. 5. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Grandiosa

Kodaň (Dánsko) - Helsinky (Finsko) - St Petersburg (Rusko) - Tallin (Estonsko) -…
Cena od23 090 Kč
1 termín od 4. 9. 2022

6 denní plavba na lodi Jewel of the Seas

COPENHAGEN (Dánsko) - FLAM (Norsko) - BERGEN (Norsko) - KRISTIANSAND (Norsko) - COPENHAGEN…
Cena od24 600 Kč
1 termín od 4. 5. 2021