Přístavní město, které je považováno za největší klenot Chorvatska, si svojí osobitostí získá i toho největšího odpůrce historických památek. Od roku 1979 je město zapsané na seznam chráněných památek UNESCO.
Dubrovník byl po staletí centrem námořního obchodu. Největší rozkvět zaznamenal v 15. století, kdy patřil k nejvýznamnějším obchodním přístavům v Evropě. V tomto období byl Dubrovník velký konkurent i pro Benátky. Se svými 300 obchodními a válečnými loděmi a více jak 4 000 námořníky měl třetí největší loďstvo na světě. Přistávaly tu lodě se zbožím z celého Středozemí, Evropy i dalekého východu. Vyvážela se odtud převážně sůl (těžba soli byla největším zdrojem příjmu), víno, ryby a olivový olej. Hned vedle pevnosti sv. Vavřince byla vybudovaná prestižní námořnická škola. Námořnické řemeslo je zde oblíbené dodnes a dubrovnické ženy se musely vypořádat s tím, že jsou jejich muži mnohem více na moři než doma. Nejstarší dubrovnický přístav Kalarina stál u pevnosti Lovrijenac. Ve městě byly také dva arzenály – opravovaly se zde velké námořní lodě. Pokud se chcete dozvědět více o životě dubrovnických námořníků a jejich lodí, navštivte místní námořnické muzeum. Nachází se kousek od starého přístavu (tzv. Kaša) a je tu k vidění i několik akvárií s mořskými rybami.
Bohatství a relativní mír (za ochranu platili Turkům tučný poplatek) vytvořily ideální podmínky pro rozvoj věd, umění a architektury. Město mělo moderní vodovodní a kanalizační systém, karanténní službu a lazarety (chránily město před epidemiemi a nemocemi, každý cestující a námořník zde musel přečkat min. 40 dní než vstoupil do města), nemocnici, leprosárium, lékárnu (jedna z nejstarších lékáren v Evropě – zachovala se dodnes, mniši tu z bylin vyráběli antikoncepci), několik doktorů a dokonce i naleziště pro miminka – nejstarší babybox v dějinách (měli propracovaný systém, aby se zachovala anonymita rodičky – pokud si žena vzala bílé roucho a šla se svíčkou v ruce nočním městem, nikdo ji nesměl zastavit ani oslovit, nechala dítě za otočným kamenem, kde si jej vyzvedly řádové sestry). Osud uštědřil městu i několik těžkých ran – během morové epidemie ve 14. století zemřelo více jak 7 000 obyvatel, velké zemětřesení v roce 1667, občanská válka a bombardování v roce 1991–1992.
V dnešní době je Dubrovník velmi oblíbenou a drahou turistickou destinací. Je právem považovaný na nejkrásnější město na jaderském pobřeží a okamžitě si vás získá svojí nezaměnitelnou atmosférou. Největší dominantou města jsou zhruba dvoukilometrové hradby s několika obrannými věžemi, které chránily město před nepřáteli. Procházka po hradbách je skutečný zážitek! Uchvátí vás mozaika červených střech, staré město a jeho zákoutí jako na dlani, výhled na otevřené moře nebo pevnost Lovrijenac na skalním útesu. Můžete se také zastavit a na chvilku nahlédnout do oken a každodenního života místních obyvatel nebo se osvěžit na atypických plážích pod hradbami. Procházka po hradbách trvá zhruba 2–3 hodiny. Vstupné pro dospělého je 100 kuna a 30 kuna pro dítě od pěti let. Jsou zde tři vstupy: hlavní u brány Pile, druhý u pevnosti sv. Jana a třetí u věže sv. Lukáše.
Součástí ochranného systému je i několik majestátních pevností – pevnost sv. Jana, pevnost Lovrijenac na skalním útesu, Bokar a Ravelin (poslední tři stojí samostatně mimo vlastní opevnění, ale měly zásadní vliv na ochranu města). Nad vstupní branou pevnosti Lovrijenac stojí motto, tak příznačné právě pro Dubrovník "Non bene pro toto libertas venditur auro" – tedy "Svoboda se nedá koupit za všechno zlato světa." Místo má přízračnou atmosféru a každoročně se zde konají divadelní slavnosti. Přístav Lovrijenac se proslavil divadelní hrou Hamlet po celém světě. Nádherný výhled na moře, příjemnou hudbu a osvěžení nabízí Buza Bar umístěný na skále.