Dubrovník - Plujeme.cz

Dubrovník

Přístavní město, které je považováno za největší klenot Chorvatska, si svojí osobitostí získá i toho největšího odpůrce historických památek. Od roku 1979 je město zapsané na seznam chráněných památek UNESCO.

Dubrovník byl po staletí centrem námořního obchodu. Největší rozkvět zaznamenal v 15. století, kdy patřil k nejvýznamnějším obchodním přístavům v Evropě. V tomto období byl Dubrovník velký konkurent i pro Benátky. Se svými 300 obchodními a válečnými loděmi a více jak 4 000 námořníky měl třetí největší loďstvo na světě. Přistávaly tu lodě se zbožím z celého Středozemí, Evropy i dalekého východu. Vyvážela se odtud převážně sůl (těžba soli byla největším zdrojem příjmu), víno, ryby a olivový olej. Hned vedle pevnosti sv. Vavřince byla vybudovaná prestižní námořnická škola. Námořnické řemeslo je zde oblíbené dodnes a dubrovnické ženy se musely vypořádat s tím, že jsou jejich muži mnohem více na moři než doma. Nejstarší dubrovnický přístav Kalarina stál u pevnosti Lovrijenac. Ve městě byly také dva arzenály – opravovaly se zde velké námořní lodě. Pokud se chcete dozvědět více o životě dubrovnických námořníků a jejich lodí, navštivte místní námořnické muzeum. Nachází se kousek od starého přístavu (tzv. Kaša) a je tu k vidění i několik akvárií s mořskými rybami.

Bohatství a relativní mír (za ochranu platili Turkům tučný poplatek) vytvořily ideální podmínky pro rozvoj věd, umění a architektury. Město mělo moderní vodovodní a kanalizační systém, karanténní službu a lazarety (chránily město před epidemiemi a nemocemi, každý cestující a námořník zde musel přečkat min. 40 dní než vstoupil do města), nemocnici, leprosárium, lékárnu (jedna z nejstarších lékáren v Evropě – zachovala se dodnes, mniši tu z bylin vyráběli antikoncepci), několik doktorů a dokonce i naleziště pro miminka – nejstarší babybox v dějinách (měli propracovaný systém, aby se zachovala anonymita rodičky – pokud si žena vzala bílé roucho a šla se svíčkou v ruce nočním městem, nikdo ji nesměl zastavit ani oslovit, nechala dítě za otočným kamenem, kde si jej vyzvedly řádové sestry). Osud uštědřil městu i několik těžkých ran – během morové epidemie ve 14. století zemřelo více jak 7 000 obyvatel, velké zemětřesení v roce 1667, občanská válka a bombardování v roce 1991–1992.

V dnešní době je Dubrovník velmi oblíbenou a drahou turistickou destinací. Je právem považovaný na nejkrásnější město na jaderském pobřeží a okamžitě si vás získá svojí nezaměnitelnou atmosférou. Největší dominantou města jsou zhruba dvoukilometrové hradby s několika obrannými věžemi, které chránily město před nepřáteli. Procházka po hradbách je skutečný zážitek! Uchvátí vás mozaika červených střech, staré město a jeho zákoutí jako na dlani, výhled na otevřené moře nebo pevnost Lovrijenac na skalním útesu. Můžete se také zastavit a na chvilku nahlédnout do oken a každodenního života místních obyvatel nebo se osvěžit na atypických plážích pod hradbami. Procházka po hradbách trvá zhruba 2–3 hodiny. Jsou zde tři vstupy: hlavní u brány Pile, druhý u pevnosti sv. Jana a třetí u věže sv. Lukáše.

Součástí ochranného systému je i několik majestátních pevností – pevnost sv. Jana, pevnost Lovrijenac na skalním útesu, Bokar a Ravelin (poslední tři stojí samostatně mimo vlastní opevnění, ale měly zásadní vliv na ochranu města). Nad vstupní branou pevnosti Lovrijenac stojí motto, tak příznačné právě pro Dubrovník "Non bene pro toto libertas venditur auro" – tedy "Svoboda se nedá koupit za všechno zlato světa." Místo má přízračnou atmosféru a každoročně se zde konají divadelní slavnosti. Přístav Lovrijenac se proslavil divadelní hrou Hamlet po celém světě. Nádherný výhled na moře, příjemnou hudbu a osvěžení nabízí Buza Bar umístěný na skále.

Centrum města je propletené úzkými, poměrně strmými kamennými uličkami, kde jsou vtěsnané kavárny se zahrádkami, restaurace, galerie, různé obchůdky a suvenýry. Doporučujeme obchůdek Clara Stones, kde si můžete koupit nádherné šperky z pravého korálu a také se dozvědět zajímavosti o zpracování korálů. Místním koloritem je všude přítomné prádlo, které visí na šňůrách napnutých na kladkách mezi okny. Dodává strohým kamenným stěnám barvu a život. Hlavní třída Stradun je tak hladká a lesklá, že máte chuť procházet se po sluncem vyhřátém mramoru bez bot. Ano je to tak! V Dubrovníku nejsou žádní troškaři a celou hlavní ulici mají z mramoru. Na této 300 metrů dlouhé ulici nebo v její těsné blízkosti se nacházejí ty nejzajímavější památky jako palác Sponza (je zde stálá expozice, která připomíná, jak krutá dokáže válka být), městská zvonice (vysoká 31 metrů, postavená v roce 1944), překrásný knížecí palác, dubrovnická katedrála s klenotnicí, františkánský kostel a klášter (nachází se zde třetí nejstarší fungující lékárna na světě, postavená roku 1317, klenotnice a knihovna), Onofriova kašna s pitnou vodu (součást vodovodního systému ze 13. století), Orlandův nebo také Rolandův sloup (měl mimořádný význam, byl symbolem svobodného obchodu, vyhlašovaly se tu zákony a vykonávaly tresty – sloužil jako pranýř, hrana sloupu sloužila jako tehdejší délková míra), kostel sv. Blažeje (patron a ochránce města, na jehož počest se pořádá už po staletí jedna z největších a nejhezčích slavností v Dubrovníku; existuje mnoho legend o tom, jak sv. Blažej zachránil Dubrovník), městská strážnice (Gradska straža), klášter sv. Kláry (karmelitky zde založily první babybox na světě), oblíbená městská kavárna a městský přístav s promenádou (kousek od přístavu je námořní muzeum a mořská akvária).

Hlavním vstupem do města je západní dvojitá Pilská brána (Vrata od Pila). K bráně vede kamenný most přes příkop a dřevěný padací most (pořád funkční). Od vnější brány se schází po schodech ke vnitřní bráně, která je součástí hlavní městské hradby. Hradní příkop je upravený na park, kde kvetou nádherné růžové oleandry. Na opačné straně města je východní Pločská brána (Vrata od Ploča).

Dubrovník nás zaujme nejen svými památkami, ale i mnohými historickými prvenstvími:
  • Již v roce 1296 zde byla vybudována jedna z prvních středověkých soustav kanalizace, využívaná dodnes
  • Jedna z nejstarších lékáren na světě – Lékárna ve františkánském klášteře, je v provozu od roku 1317
  • V roce 1377 zde byla zavedena první karanténa na světě, poutníci z krajů, kde byly nakažlivé choroby, byly v karanténě, dokud se neprokázalo, že jsou zdrávi
  • Byl zde založen v r. 1432 první sirotčinec na světě
  • V roce 1783 uznala Dubrovnická republika jako první stát Spojené státy americké
  • Dubrovnická řeka Ombla se svými 30-ti metry patří mezi nejkratší řeky světa

Plavby v této destinaci:

8 denní plavba na lodi MSC Fantasia

Trieste (Itálie) - Ancona (Itálie) - Kotor - Bari (Itálie) - Corfů (Řecko) - Dubrovník…
Cena od13 890 Kč
10 termínů od 9. 4. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Fantasia

Bari (Itálie) - Corfů (Řecko) - Dubrovník (Chorvatsko) - Trieste (Itálie) - Ancona…
Cena od13 890 Kč
6 termínů od 26. 4. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Musica

Bari (Itálie) - Santorini (Řecko) - Heraklion (Řecko) - Dubrovník (Chorvatsko) -…
Cena od11 290 Kč
22 termínů od 5. 6. 2022

7 denní plavba na lodi MSC Fantasia

Janov (Itálie) - Neapol (Itálie) - Corfů (Řecko) - Dubrovník (Chorvatsko) - Trieste…
Cena od7 490 Kč
1 termín od 3. 4. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Fantasia

Bari (Itálie) - Corfů (Řecko) - Dubrovník (Chorvatsko) - Trieste (Itálie) - Ancona…
Cena od16 490 Kč
1 termín od 14. 6. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Fantasia

Bari (Itálie) - Corfů (Řecko) - Dubrovník (Chorvatsko) - Trieste (Itálie) - Ancona…
Cena od15 190 Kč
2 termíny od 12. 4. 2022

5 denní plavba na lodi MSC Fantasia

Bari (Itálie) - Corfů (Řecko) - Dubrovník (Chorvatsko) - Trieste (Itálie). Důležité…
Cena od6 190 Kč
1 termín od 6. 9. 2022

8 denní plavba na lodi MSC Fantasia

Ancona (Itálie) - Kotor - Bari (Itálie) - Corfů (Řecko) - Dubrovník (Chorvatsko)…
Cena od13 890 Kč
9 termínů od 10. 4. 2022