Jak vypadá průběh plavby? - Plujeme.cz

Jak vypadá průběh plavby?

Výletní plavby

V dnešní době zažívají plavby na výletních lodí velký boom. Luxusní hotel, který nabízí překrásné východy a západy slunce nám každý den umožní poznat jiný kout světa. Během jediné plavby tak můžete navštívit i více kontinentů, kultur i přírodních krás. V době, který budete trávit na palubě své lodi se jistě nudit nebudete. Bazény, brouzdaliště, vířivky, tobogány, lázně, fitness, hřiště, na některých lodích i tenis, minigolf, bowling či lanová dráha a simulátor F1. Samozřejmostí jsou pak úžasná divadelní představení každý večer, či hudební bary, kde si jistě každý najde svůj oblíbený žánr. O gastronomii na lodi se dá říct pouze jediné – je vynikající a cestující na ni dlouho a rádi vzpomínají.

Výběr plavby

Pokud Vás zaskočil výběr plavby, vězte, že není čeho se bát. Nejlepší je řídit se tím, co byste rádi viděli. V sekci Akční nabídky najdete zvýhodněné plavby, First minut a Last minut. Orientaci v široké nabídce plaveb Vám jistě usnadní náš Vyhledávač plaveb, ale pokud byste potřebovali jakoukoli radu, neváhejte se obrátit na nás a my Vám se vším moc rádi pomůžeme.

Kategorie ubytování a kajuty

Pokud jste si již vybrali plavbu, nyní je potřeba si rozmyslet, jakou byste chtěli kajutu. Všechny klientské kajuty se nacházejí v horní části lodi, vysoko nad hladinou.
 • Vnitřní kajuty

se nacházejí obvykle ve vnitřním prostoru lodi, z toho důvodu nemají žádný výhled. Pokud ale jde o jejich vybavení, mají vše stejné, jako kajuty s okny a balkóny. Každá kajuta má vlastní koupelnu, WC, televizor, trezor, fén a u většiny lodí také ledničku s minibarem. Všechny kabiny disponují vlastní klimatizací, teplotu si můžete sami nastavit. Největší předností těchto kajut bývá nízká cena.
 • Kajuty s oknem

bývají většinou na nižších poschodích lodi a mají výhled ven. Okno ale nelze otevírat a to ani na větračku. U některých kategorií může ve výhledu překážet část záchranného člunu. Každá kajuta má vlastní koupelnu, WC, televizor, trezor, fén a u většiny lodí také ledničku s minibarem. Všechny kabiny disponují vlastní klimatizací, teplotu si můžete sami nastavit.
 • Kajuty s balkónem

Tyto kajuty se nacházejí obvykle na vyšších poschodích lodi, mají výhled ven a na rozdíl od kajut s oknem lze balkón otevírat a používat nejen k větrání, ale i k posezení. K tomu přímo vybízejí dvě pohodlná křesílka se stolečkem. Každá kajuta má vlastní koupelnu, WC, televizor, trezor, fén a u většiny lodí také ledničku s minibarem. Všechny kabiny disponují vlastní klimatizací, teplotu si můžete sami nastavit.
 • Suite

Největší a nejluxusnější apartmány na lodi, je jich více typů a nacházejí se na nejlepších místech na lodi a zaručují nejlepší výhled. Koupelna mívá zpravidla vanu, vlastní WC, trezor, fén televize, a u většiny lodí lednička s minibarem jsou samozřejmostí. Některé lodě mívají speciální luxusní zóny VIP klienty. Ubytování je zde dražší, ale je zde poskytována bezkonkurenčně nejvyšší kvality stravování a služeb.

Před plavbou

Pokud jste se tedy rozhodli a plavbu zakoupili, budeme vás průběžně před plavbou informovat o spoustě důležitých věcí. Pro komunikaci používáme výhradně elektronickou poštu. Oproti papírové klasice má několik nesporných výhod – komunikace zůstává ve schránce a nikam se neztratí a je vždy a všude po ruce.

Přibližně měsíc před odjezdem zasíláme:
 1. Odkaz na elektronický formulář, který slouží k vyplnění všech osobních údajů cestujících. Zde je nutno uvést i čísla a vydání pasů a kontaktní údaje necestující osoby, na kterou se může cestovní kancelář nebo lodní společnost obrátit v případě, že byste potřebovali pomoc.
 2. Nabídky související s plavbou. Jde především o nápojové balíčky, pojištění, výlety a další možnosti, kterými si můžete váš zájezd vylepšit.
 3. První informace před plavbou, abyste měli dost času se na všechno připravit a opatřit si vše potřebné.
Pokud v této době, ale samozřejmě i kdykoli jindy budete mít jakékoli dotazy, určitě nás kontaktujte. Velmi rádi vám vše zodpovíme.
Do sedmi dní před odjezdem zasíláme:
 1. Lodní lístky a veškeré ostatní potřebné letenky, vouchery a podobně. Musíme však upozornit, že vydání cestovních podkladů je podmíněno vyplněním veškerých nutných osobních údajů a včasným zaplacením všech objednaných služeb.
 2. Pásky pro označení vašich zavazadel, kterými je nutné zavazadla označit při nalodění
 3. Podrobné instrukce k cestě, nalodění a celé plavbě.
Kromě výše uvedeného vás samozřejmě i mimo tyto časy budeme informovat o případných změnách a o všem, co by se jakkoli mohlo týkat vašeho zájezdu.

V přístavu

Pokud jste ještě na výletní lodi necestovali, pak Vás možná ohromí svou velikostí. Na terminál je lepší dorazit již dopoledne. Hned u vchodu do terminálu budete osvobozeni od svých zavazadel, která budou během odpoledne, či v podvečer doručena před Vaši kajutu. Vy pak s lodním lístkem, neboli voucherem a cestovním pasem pokračujete k odbavení. Obvykle bývají vydávána pořadová čísla. Po odbavení je někdy nutné ještě chvilku čekat, než budete vpuštěni na loď. Personál má plné ruce práce s úklidem a chystáním Vašich kajut. Během čekání máte k dispozici občerstvení zdarma. Po vyvolání Vašeho čísla se konečně můžete nalodit. Nejprve ale každý prochází bezpečnostní kontrolou, stejně jako na letišti.

První chvíle na lodi a ubytování

Kdo ještě neplul na výletní lodi, bude se tu chvíli cítit jako Alenka v říši divů. Jako první, co budete míjet při vstupu na loď, je lodní recepce. Zde Vám recepční pomohou vyřešit vše spojené s Vaším ubytováním, plavbou, probíhá zde i vyúčtování.
Hned v bezprostřední blízkosti recepce bývá hlavní aula, což je několikapatrový reprezentativní prostor s nádhernými schodišti a panoramatickými výtahy. Často zde bývá i pódium pro hudebníky, klavír, ale také velký bar, stolky s křesílky pro relaxaci.
Vaši kajutu najdete podle čísla – první dvě čísla znamenají poschodí, ve kterém Vaši kajutu najdete. Konečné trojčíslí pak je pořadové číslo kajuty na patře. Kabiny cestujících bývají zpravidla číslovány vzestupně směrem od přídě k zádi a také je třeba rozlišovat levobok (PORT SIDE) a pravobok (STARBOARD SIDE). Na jedné straně jsou všechna lichá čísla a na druhé sudá.
Pokud jste tedy svoji kajutu našli, měla by být otevřená a na posteli by Vás měly čekat lodní karty (cruise card). Někdy je vydávají již při odbavení. Karta slouží i k odemykání kajuty a obvykle Vám ji přijde představit Váš pokojský, nebo-li CABIN STEWARD. Ten se bude starat o Vaši kajutu po dobu plavby, jde s ním domluvit konfiguraci postelí, či velikost županu, máte-li ho ve výbavě. V kajutě naleznete i lodní noviny s denním programem, samozřejmě v angličtině, ale i pro anglicky nemluvící cestující jsou noviny srozumitelné. K dispozici jsou i ručníky. Bílé v koupelně slouží výhradně pro použití v kajutě, barevné jsou koupací k bazénu, použít se smí i mimo loď – na pláži. Termostatem na zdi si může každý regulovat teplotu v kabině podle potřeby. V televizi pak běží bezpečnostní instrukce, kterým je potřeba věnovat pozornost.

První jídlo na lodi

Oběd v restauraci s obsluhou nebývá vždy během prvního dne možný. Najíst v tento den je možné v bufetové restauraci ( BUFFET RESTAURANT), která se obvykle nachází v horních patrech zadní části lodi. Vše v restauraci je k dispozici. Co se týká nápojů, zdarma jsou základní nealkoholické nápoje z automatů. Placené alkoholické nápoje či placené nealkoholické nápoje je možné objednat u obsluhy. Platba probíhá prostřednictvím lodní karty a je následně připsána na Váš lodní účet.
PŘEHLED RESTAURACÍ
 • Bufetové restaurace - mívají většinou nejdelší otevírací dobu, během dne se sortiment průběžně mění, nejširší sortiment bývá v době hlavního jídla. Restaurace je samoobslužná a rezervace většinou není potřeba. Bufetová strava je v ceně plavby.
 • Hlavní restaurace – oproti bufetu mívá kratší otevírací dobu, jídlo se objednává z jídelního lístku a k dispozici bývá až pět chodů. Vzhledem ke kapacitě jídelny probíhá večeře ve dvou turnusech. První začíná v 18. a 19. hod., druhý pak v 21. hodin. Na večeři bývá klientům přidělen stálý stůl, na snídani a oběd Vám bude přidělen stůl dle volné kapacity. Na večeři je nutné dodržet dress code uvedený v denním programu. Strava v hlavní restauraci je součástí ceny plavby, vyjímkou jsou speciální položky, které jsou klientům účtovány.
 • Speciální a tématické restaurace – Milovníci jídla obvykle na lodi naleznou i několik speciálních tematických restaurací na "michelinské" úrovni. Návštěvu těchto restaurací je nutné rezervovat předem a menu zde servírované si klient plně hradí sám.
 • Bary – na palubě lodi je obvykle několik barů, neformální kluby, noční bary, vinárny i diskotéky. V některých je možno si objednat malé občerstvení, samozřejmostí je rozsáhlé nápojové menu. Některé položky jsou zdarma, jiné placené.
 • Pokojová služba​ - bývá k dispozici na telefonu nepřetržitě 24 hodin denně. V nabídce pokojové služby je i donáška několika jednodušších jídel do kajuty, jedná se ale o placenou službu.
 • Minibar - na většině lodí je minibar v kajutě a obsahuje kromě pití i nějaké drobnosti k zakousnutí, např. oříšky, sušenky, tyčinky a podobně. Minibar je placený.

Průzkum lodi


Při procházce po lodi se můžete porozhlédnout, co kde najdete. Na horních palubách se většinou nacházejí bazény, vířivky, brouzdaliště a tobogány. Též zde bývají lázně (SPA) i posilovny (GYM). Pokud má loď různá hřiště, určitě je nalezneme tady. Obecně platí, že horní patra lodi slouží k zábavě. Bývá zde i diskotéka, která je otevřena nejdéle do ranních hodin a to proto, aby nerušila klid v kajutách klientů.
Spodní podlaží je podlaží vyhrazené restauracím (RESTAURANT), obchodům (SHOP), najdeme zde ale i velké lodní divadlo (THEATER) i všechny ostatní kulturní zážitky. Rovněž je zde možné navštívit lodní casino.
Mezi horními a dolními patry lodi je několik pater plných dlouhých chodeb a kajut cestujících.
Veškeré tyto informace berte s rezervou, může se stát, že některá loď bude uspořádána trochu jinak!!!
Další důležitou věcí, kterou budete muset na začátku plavby udělat, je na recepci aktivovat svou lodní kartu složením zálohy (DEPOSIT), kryjící Vaši útratu. Lze tak učinit hotově na přepážce, či platební kartou ve speciálním terminálu.
Obchody se otevírají až v okamžiku vplutí lodě do mezinárodních vod a jsou bezcelní (DUTY FREE).

Bezpečnostní nácvik

Během prvního odpoledne na lodi, zpravidla před vyplutím, bývá povinný bezpečnostní nácvik (EMERGENCY DRILL) pro všechny nové pasažéry lodě. Jedná se o krátké seznámení s bezpečnostními pravidly pro případ, že by se něco stalo. Poplach bývá vyhlášen hlasitým signálem – šestkrát krátký tón a jednou dlouhý. To je pokyn pro cestující, aby si oblékli bezpečnostní vestu, která bývá v kajutě v horní přihrádce ve skříni a vydali se pěšky dolu po schodech k záchranným člunům. Během poplachu se NESMÍ používat výtahy! Na záchranných vestách i lodních kartách je velké písmeno, které značí shromaždiště pro Váš záchranný člun (TENDER BOAT). Posádka Vám pomůže s orientací tak, abyste dorazili na správné místo. Je dobré si toto místo zapamatovat, bývá označeno zelenou cedulí se stejným písmenem, jaké máte na kartě. Obvykle bývá v dolních patrech blízko pod Vaší kajutou. Ve shromaždišti pak posádka načte kód Vaší lodní karty a tím se k velení na můstku dostane informace, že jste se nácviku zúčastnili a nebude po Vás opětovně vyžadována účast na dalším cvičení.
DŮLEŽITÉ INFORMACE
 1. Poplach bývá vyhlašován hlasitým signálem - šestkrát krátký tón a jednou dlouhý, ihned po vyhlášení poplachu se máte dostavit na shromaždiště. Samozřejmě bez jakýchkoli zavazadel.
 2. Bude vám vysvětleno, jak se obléká záchranná vesta (LIFE VEST). Také se dozvíte, že světélko na vestě se rozsvítí automaticky při kontaktu s vodou a ukážou vám vaši píšťalku připnutou k vestě.
 3. Bude vám ukázán váš záchranný člun.
 4. Vysvětlí vám, že máte dbát pokynů posádky (CREW) která je dobře vycvičena.
V případě, že by se jednalo o skutečný poplach, záchrannou vestu si berte pouze v případě, že jste v kajutě, či její bezprostřední vesty. Pokud tomu tak není, okamžitě jděte rovnou na své shromaždiště a zbytečně neztrácejte drahocenný čas. V záchranných člunech je dost náhradních záchranných vest, takže bez ní nezůstanete. Kapacita záchranných člunů je vyšší, než celkový počet lidí na palubě lodi.

Vyplutí na moře

Krátce po bezpečnostním nácviku se obvykle vyplouvá z přístavu. Loď troubí sirénami a na palubě zní melodie písně „Time to Say Goodbye“. Z horní paluby lodi, či přední a zadní balkony lodi jsou nejlepší místa, odkud pozorovat pomalu se vzdalující přístav. Jakmile se loď ocitne na moři, loď citelně zrychlí. Před kajutou na Vás již čekají Vaše zavazadla. V případě, že tomu tak není, zajděte na recepci. Může se stát, že rentgen objevil něco podezřelého, co na palubu lodi nesmí. V takovém případě budete muset zavazadlo otevřít a podrobit kontrole.
DRESS CODE, platný pro dnešní večer, bývá uveden v lodních novinách a zpravidla se první den jedná o uvolněný styl (CASUAL). Dress code platí v dolní části lodi, pokud jej nechcete dodržovat, je vám k dispozici horní část lodi a bufetová restaurace.

Večeře

Čas a místo večeře bývá uvedeno na Vaší lodní kartě, pokud loď nepoužívá systém rezervací. U vchodu do restaurace Vás bude očekávat milý obsluhující personál, který Vás uvede k Vašemu stolu. A již si jen objednat.

Divadlo a večerní zábava

Večerní zábava na lodi je velmi pestrá. Jak jsme již zmiňovali, je zde množství různých barů, tančíren, karaoke, bingo a mnoho a mnoho dalších radovánek. Co byste ale neměli vynechat, je divadelní představení. Jedná se o velkolepou show v broadwayském stylu. Na některých lodích je i lední revue, speciální aqua theater nebo třeba i unikátní show Cirque du Soleil. Téměř na všech lodích je samozřejmostí dobře vybavené Casino, kde můžete vesele pokoušet štěstí. A pokud náhodou o půlnoci zjistíte, že noc je ještě mladá, na diskotéce se můžete bavit až skoro do rána....

V destinaci

Během snídaně si již můžete z výšky své lodě prohlížet dnešní destinaci. K dispozici je samozřejmě připraveno od lodní společnosti mnoho fakultativních výletů, ale můžete se na pevninu vydat sami po své ose. Důležitou informací je, že loď na opozdilce NEČEKÁ!!! Proto je nejlepší na pevninu vyrazit hned ráno a na návrat si ponechat časovou rezervu! Před odchodem je důležité si VŽDY zjistit nejpozdější čas, kdy máte být zpět na lodi.
Pokud ale v přístavu využíváte lodní kyvadlovou dopravu (SHUTTLE BUS) nebo pokud je loď na kotvě a na břeh se jezdí čluny (TENDER BOAT), rozhodující je o něco dřívější čas odjezdu posledního autobusu nebo člunu.

ŠŤASTNOU PLAVBU!!!!