Informace k plavbám - Plujeme.cz

Informace k plavbám

Ubytování před plavbou a po ní

Ubytování před plavbou většinou nabízíme již v ceně celého zájezdu, pokud je to vhodné vzhledem k časovému itineráři. Pokud hotel není v ceně plavby či zájezdu, pak po předchozí domluvě pro Vás můžeme hotel rezervovat. Pokud si chcete dovolenou prodloužit a zdržet se v destinaci déle, můžeme Vám rovněž zajistit hotel po plavbě. Nabízíme luxusní hotely situované v atraktivních lokalitách. V některých případech pro Vás máme připraveny speciální balíčky se zvýhodněnými cenami. Informace k dispozici na vyžádání, pokud není přímo uvedeno v popisu zájezdu. Je-li hotel rezervován přes lodní společnost, součástí bývá obvykle i transfer do přístavu nebo do hotelu, jedná-li se o ubytování po plavbě.

Příjezd do přístavu

Pokud není letenka nebo jiná doprava již zahrnuta do celkové ceny zájezdu, na přání Vám nabídneme letecké spoje a rezervujeme letenky včetně cesty do přístavu, nebo Vám zařídíme transfery LETIŠTĚ - PŘÍSTAV - LETIŠTĚ.
V případě, že se rozhodnete jet do místa vyplutí vlastním automobilem, v některých přístavech máme možnost Vám rezervovat parkoviště za poplatek. V případě, že budete chtít parkovací místo rezervovat, zašlete nám značku a typ vozidla, registrační značku a přístav, ze kterého budete vyplouvat. Pokud není uvedeno jinak, parkovné se platí na místě a před vyplutím. Pozor! přijímána je často pouze hotovost. V přístavu vás přivítají členové posádky a pomohou vám se všemi procedurami během nalodění.

Nalodění

Nejprve je třeba odevzdat k nalodění zavazadla, kromě příručních. Odevzdaná bagáž bude označena páskou s kódem a posádkou dopravena do Vaší kajuty. Z tohoto důvodu Vás žádáme o čitelné vyplnění visaček na Vašem zavazadle. Vypište, prosím, tiskacím písmem: jméno a příjmení, název lodi, číslo kabiny, datum a jméno přístavu. Vy budete odbaveni v přijímacím středisku, obvykle označeným "CHECK IN", obdobně jako na letišti. Obdržíte lodní kartu, která slouží jako klíč od kajuty, legitimace pro vstup na loď a platební instrument. Při vstupu na loď nejspíše budete vyfoceni, pro případ ztráty lodní karty mimo loď, a přivítáni posádkou. Welcome drink bývá samozřejmostí. Jakmile budete na palubě, bude Vám posádka plně k dispozici a nápomocna při řešení Vašich požadavků. Dále je na lodi Informační recepce, kde Vám zodpoví všechny dotazy kdykoliv během plavby. Vždy se domluvíte anglicky, často ale i německy, francouzsky, španělsky, italsky a v poslední době i rusky.

Kajuty

Na lodi se kajuty většinou dělí na vnitřní a venkovní. Venkovní kajuty mají okno a mohou či nemusí mít i balkón, vnitřní jsou bez okna. Jednotlivé kategorie kajut se liší především umístěním na lodi - na které z palub se nachází. Každá loď má několik pasažérských palub. V čím vyšším patře je kajuta umístěna, tím vyšší je její cena. Všechny kajuty bez ohledu na umístění jsou klimatizované, s vlastním sociálním zařízením, mají rádio a telefon pro vnitřní použití. Většina kajut má i TV, mini bar a sejf. Kajuty typu suite (apartmány) jsou větší a mohou být rozděleny na ložnici a denní místnost. Většina lodí má rovněž luxusní apartmány, které se skládají z několika místností. Přesný popis kajut je dostupný na požádání. Většina kajut je pro dvě osoby s oddělenými lůžky. Na většině lodí je však možné lůžka sloučit v jedno. U některých společností je možné rezervovat si kajutu s manželskou postelí, je však nutné se předem informovat. Kajuty pro 3. nebo 4. osobu mají dvě spodní lůžka nebo jedno dvoulůžko a jedno, nebo dvě lůžka horní. Tyto kajuty nejsou dostupné ve všech kategoriích – jejich dostupnost si zjistěte v době provádění rezervace. Na kajuty pro jednu osobu se prosím zeptejte předem. Některé společnosti dávají stálou, garantovanou cenu na kajutu pro jednu osobu, vnitřní nebo venkovní bez možnosti výběru kajuty. Kajuta je přidělena v momentu nalodění.
Kajuty uprostřed lodí jsou nejstabilnější a zpravidla bezhlučné. Lodi poháněné dieselovým motorem jsou přetíženy na zádi a tudíž jsou v kajutách na zádi vibrace. Zvažte proto své denní zvyklosti: pokud chodíte časně spát, nevolte kajuty v blízkosti nočních podniků (night club, diskotéky, kavárny),pokud máte problémy s chůzí, zvolte kajuty v blízkosti výtahu. V zásadě platí, že čím je vyšší paluba lodi, na které máte kajutu, tím je vyšší i cena, ale také lepší servis. Kajuty na vyšších palubách jsou prohřátější a slunečnější.Kajuty na přídi jsou zakřiveny podle lodi a jsou levnější. Je v nich více slyšet ranní hluk nebo vytahování kotvy, jestliže loď kotví např. u ostrova, kde nepřistává. Kajuty "interconnecting cabins" jsou propojené a tudíž jsou vhodné pro rodiny nebo pro blízké přátele. Pokud si budete rezervovat luxusní kajuty na vyšší palubě, zkontrolujte si, zda není u vaší kajuty omezený výhled, který by mohl být zčásti zastíněn upoutanými záchrannými čluny. Do vnitřních kajut na dolních palubách zpravidla nejezdí výtah, a proto budete muset denně využívat schodiště.V kajutách na spodních palubách může být někdy slyšet zvuk lodních strojů a bývá zde i více teplo.

Stravování

Stravování je vždy v ceně plavby. Dle třídy lodi jsou v něm nejčastěji zahrnuta tři jídla denně, svačiny v průběhu dne a půlnoční bufet. Snídani a oběd je možné mít formou bufetu (švédské stoly) nebo v restauraci. U lodí s vyššími třídami může být v ceně plavby rozšířená nabídka stravování a konzumace nápojů. Večeře jsou podávány výhradně v restauracích – na většině lodí ve dvou hodinách. Doba večeře se obvykle stanovuje podle hodiny vyplutí z přístavu. Ve většině případů jde první skupina na večeři v 18:30hod a druhá skupina kolem 21:00hod. Stoly jsou přiděleny na recepci při ubytování. Na vyžádání je možné při rezervaci plavby v cestovní kanceláři požádat o poznámku, který čas večeří preferujete. Tato možnost ale není u všech lodních společností a není ani garantována. U některých společností nebo v nejluxusnějších třídách není tento "seatingový" systém aplikován vůbec a některé společnosti umožňují, např. při uhrazení servisních poplatků předem, libovolný čas příchodu na večeři. Nápoje servírované k snídani (káva, čaj, voda, džus) jsou zahrnuty v ceně plavby. Opět dle třídy lodi jsou nápoje sycené nebo alkoholické nápoje objednávané v barech hrazeny zvlášť. V luxusních třídách je často víno podávané k jídlu již v ceně plavby. Na všech lodích je přísně zakázána konzumace vlastních alkoholických nápojů. Při rezervaci plavby, prosím, upřesněte, zda máte nějakou zvláštní dietu nebo religionistické omezení stravy. Ve všech restauracích na všech lodích platí zákaz kouření. Kouření je povoleno pouze na otevřeném patře, na speciálně označených místech a v barech, ostatní prostory lodi jsou nekuřácké. Rovněž není dovoleno filmovat při večerním představení.

Oblečení

Oblečení je během dne libovolné. Doporučujeme oděv pohodlný, jak jste zvyklí brát si na dovolené. Vezměte si, prosím, pohodlnou obuv a nezapomeňte na pokrývku hlavy a sluneční brýle, sportovní oděv a plavky. Pamatujte na to, že večery na moři jsou chladné, vezměte si, prosím, i teplejší oblečení. V případě, že máte v plánu návštívit náboženská místa jako jsou chrámy a podobně, myslete, prosím, na to, že je tam vyžadováno odpovídající oblečení (dlouhé kalhoty nebo sukně, zakrytá ramena). Na všech lodích je zakázáno chodit do restaurací v plavkách a bez bot. Večeře je brána jako společenská událost, je tedy vhodné obléci se elegantněji. Po dobu plavby bývají dva večery, kdy je vyžadováno večerní oblečení (oblek nebo sako s kravatou, večerní šaty). Informace o oblečení na jednotlivé večery jsou v palubních novinách (dress code). V tělocvičně nebo fitness budete potřebovat vhodné oblečení a obuv s nešpinící podrážkou. Na pláž si nemusíte s sebou balit plážovou osušku. Pro cesty na pláž nebo na výlety budete vybaveni osuškou na lodi. Osušky jsou také k dispozici na horních palubách, u bazénů, u sprch v tělocvičně nebo fitness centru.

Zavazadla

Doporučujeme Vám sbalit si zavazadlo do jednoho velkého kufru nebo cestovní tašky na osobu. Na loď je přísně zakázáno vzít následující předměty: zbraně a munici, výbušniny, ohňostroje a světlice, stlačený nebo kapalný plyn (hořlavý, nehořlavý, chladiva, dráždidla, jedovaté plyny) jako např. plynové náplně pro tábornické plynové vařiče, pistole na světlice, startovací pistole, infekční nebo jedovaté látky, žíraviny, radioaktivní látky a jakékoliv ostré předměty, které by mohly být použity jako zbraně. Ve Vašem příručním zavazadle musíte mít své případné léky a brýle. Do příručního zavazadla doporučujeme umístit též toaletní potřeby, cennosti, fotoaparáty a křehké předměty. Vaše zavazadla by měla být pojištěna do výše hodnoty Vašeho osobního majetku. V případě zdržení, ztráty nebo poškození zavazadel budete uplatňovat plnění z Vašeho cestovního pojištění. Odpovědnost lodních společností je omezena mezinárodními konvencemi, které se dozvíte ve Všeobecných podmínkách lodních společností případně v Pojistných podmínkách cestovní pojišťovny, u které jste pojištěni.

Platby na lodích

Platby jsou řešeny bezhotovostním systémem. Při vstupu na loď obdrží cestující elektronickou kartu, která je jak identifikační kartou, tak platební kartou. Na některých lodích je tato karta rovněž klíčem ke kabině. Měna, kterou se platí na lodi, je uvedena v popisu lodi. Při vstupu na loď na kartu ,kterou budete používat k platbě, vložíte určitou částku. Poslední den plavby Vám buď budou nevyužité peníze vráceny nebo budete během plavby požádáni, abyste doplatili to, co jste přečerpali. Vklad je možný v hotovosti nebo kreditní, či platební kartou. Nejvíce používané karty jsou VISA, Eurocard, Mastercard, American Express, nebo Dinners. Kreditní karty budou zaregistrovány ihned po nalodění. Prosíme, abyste si opatřili dostatek valut v měnách zemí, kterými budete proplouvat.

Dětii na palubě

Děti jsou na lodích vřele vítány. Jsou pro ně na palubě připraveny různé programy a také možnost hlídání dětí. Na lodi jsou zařízení pro děti s možností zábavných programů a her. Pozor, hlídání dětí není zahrnuto v ceně plavby a je nutné se informovat na cenu a časový harmonogram. Upozorňujeme, že lodní společnosti neumožňují plavbu dětem do 6 měsíců věku. Rovněž není umožněna plavba ženám od 24. týdne těhotenství výše. Pokud tato žena chce plavbu absolovat, je nutné předložit lékařské potvrzení o jejím zdravotním stavu.

Fakultativní výlety

Výlety a akce v jednotlivých destinacích je obvykle možné zarezervovat a zakoupit již před vyplutím, v českém jazyce, prostřednictvím naší cestovní kanceláře. Nejlépe při rezervaci či zakoupení plavby. Druhou možností je individuální nákup během plavby na recepci, v angličtině, popřípadě jiném světovém jazyce. Nejzajímavější výlety a akce bývají poměrně rychle vyprodány. Doporučujeme proto, pokud máte zájem o některý vybraný výlet, abyste s jeho rezervací neváhali. Aktuální nabídku fakultativních výletů máme k dispozici v naší cestovní kanceláři, nebo je najdete na stránkách lodní společnosti. Během každé zastávky v přístavu mají pasažéři lodi možnost vystoupit na pevninu individuálně a podniknout výlet dle vlastních představ.

Spropitné a servisní poplatek

Je tradicí plaveb dávat na lodi personálu tzv. spropitné. Pro Vaše pohodlí a komfort si plavební společnosti samy určují výši spropitného, které je uvedeno v cenových tabulkách. Spropitné se rozděluje mezi stevarda, který má na starost Vaši kajutu, dále pak číšníka u stolu a asistenta číšníka. Na většině lodí je spropitné automaticky připisováno na Váš účet. Spropitné v barech se rovněž automaticky připisuje k Vašem účtu. Na některých lodích se dává spropitné do speciálního pouzdra, které najdete ve své kajutě. Chcete-li personál ohodnotit vyšší částkou, můžete tak na některých lodích učinit při konečném vyúčtování. Rovněž můžete vyplněním krátkého dotazníku uvést, jakým poměrem preferujete rozdělení spropitného mezi personál, který Vás obsluhoval. Někdy lze spropitné předplatit při koupi plavby a získat tím nějakou drobnou výhodu, například libovolný čas večeře mimo seatingový plán.

Palubní časopis

Palubní časopis budete dostávat od personálu na lodi, který mluví anglicky, německy, italsky, francouzsky a španělsky. V něm budete získávat veškeré informace o plánovaných akcích programu následujícího dne. Palubní časopis Vám bude do kajuty doručen každý večer a obsahuje informace o přesném programu následujícího dne, hodiny podávání jídla, informace o výletech na pevninu, o sportovních hrách, filmový repertoár, otvírací dobu obchodů, masážních salónech, salónech krásy, fitness centrech, posilovnách, barech a kasinech, hodinu začátku večerních představení, speciální nabídky a podobně. Časopis je vydáván v několika světových jazycích, ne však česky.

Úklid kajut

Úklid se provádí 2x denně. Vyměňují se ručníky a na přání i postelové povlečení. Tato služba je zahrnuta v ceně plavby.

Adaptéry

Při použití elektronických přístrojů budete na některých lodích, zejména zámořských provozovatelů, potřebovat speciální adaptér. Někdy je možno si adaptér zdarma zapůjčit, ale doporučujeme mít vlastní. Pokud plánujete více spotřebičů, může se hodit i rozdvojka. Na palubách lodí je zakázáno používat vlastní žehličky, vařiče, ohřívadla a podobně.

Svatební cesty

Novomanželé či ti z Vás, kteří třeba slaví narozeniny a pod. mohou u některých společností obdržet překvapení v průběhu plavby. Obvykle lze objednat i dort. Rovněž novomanželům bývají nabízeny zvýhodněné akce na některé plavby.